Trwa ładowanie...
d4l976x
d4l976x

USA/Na Wall Street lekkie spadki; opublikowano minutes Fed

Środowa sesja na giełdach w USA przyniosła umiarkowane spadki głównych indeksów. Inwestorzy poznali minutes, czyli protokół z październikowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, w którym Fed wyraził obawę, że inflacja w USA nie rośnie wystarczająco szybko.
Share
d4l976x

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,01 proc., do 17.685,73 pkt.

S&P 500 zniżkował o 0,15 proc. i wyniósł 2.048,72 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 0,57 proc., do 4.675,71 pkt.

d4l976x

"Minutes nie miały dziś dużego wpływu na rynek, notowania indeksów giełdowych, obligacji oraz walut nie zmieniły się po ich publikacji" - powiedział Tom Kersting, analityk w Edward Jones.

W ocenie członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), pomimo programów stymulacyjnych zrealizowanych przez Fed, inflacja w Stanach Zjednoczonych może utrzymywać się poniżej 2-procentowego celu inflacyjnego jeszcze przez dłuższy czas - wynika z zapisu październikowego posiedzenia Fed.

Amerykańscy bankierzy rozmawiali wówczas nad sposobami normalizacji polityki monetarnej; w trakcie dyskusji wyrazili obawy, że proces ten może doprowadzić do podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.

"Tylko niektórzy z członków FOMC byli zdania, że należy zrezygnować ze stwierdzenia +znaczny czas+ w odniesieniu do tego, jak długo stopy procentowe w USA będą pozostawały bez zmian. Pozostali bankierzy centralni byli zdania, że stwierdzenie to jest +pożyteczne+ lub też sugerowali, że język mógłby zostać zmieniony w ten sposób, aby podkreślić, że podwyżki stóp procentowych zależą od danych makroekonomicznych z gospodarki USA" - napisano w minutes.

d4l976x

Fed zaznaczył, tak jak czynił to we wszystkich komunikatach w ostatnim czasie, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez "znaczny czas".

"Sytuacja na rynku pracy poprawia się, jednocześnie niska pozostaje inflacja, Fed ma więc więcej swobody i może powstrzymywać się od podnoszenia stóp procentowych" - ocenił Jeff Kravitz, strateg inwestycyjny w U.S. Bank Wealth Management.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w październiku i wyniosła 1,009 mln w ujęciu rocznym. We wrześniu wskaźnik wyniósł 1,038 mln po korekcie. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych nowych inwestycji wyniesie 1,025 mln.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, wzrosła jednak do 1,08 mln z 1,031 mln poprzednio po korekcie. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,04 mln.

d4l976x

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 14 listopada o 4,9 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

Ze spółek w środę zyskiwały akcje sieci detalicznej Target. Spółka podała wyniki kwartalne, z których wynika, że jej zysk netto na akcję w trzecim kwartale wyniósł 54 centów wobec oczekiwanych przez rynek 47 centów.

Zyskiwały akcje sieci sklepów z wyposażeniem dla domu Lowe's. Również ta firma podała lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Zysk spółki na akcję wyniósł 59 centów wobec zakładanych przez rynek 58 centów.

d4l976x

Podziel się opinią

Share
d4l976x
d4l976x