Trwa ładowanie...

USA: Na Wall Street najdłuższa wzrostowa seria od września 2004

Na Wall Street trwa najdłuższa od listopada 2004 roku seria wzrostów, a w piątek notowaniom pomagały lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne spółek, które przysłoniły słabe dane makro. Najtańsze od roku są akcje Apple.
Share
USA: Na Wall Street najdłuższa wzrostowa seria od września 2004
Źródło: Jupiterimages
d1sig7l

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,41 proc., do 13.881,49 pkt.

Nasdaq zyskał 0,68 proc. i wyniósł 3.151,81 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,49 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.502,14 pkt.

d1sig7l

To czwarty z rzędu wzrostowy tydzień na amerykańskich giełdach. Dow Jones jest już tylko niespełna 2 proc. od swojego rekordu wszechczasów. W 2007 roku wyniósł on na zamknięciu jednej z sesji 14.164 punkty.

- Pomału, ale systematycznie rzeczy pną się w górę i widzimy sygnały, że pieniądze przenoszone są w akcje zamiast w fundusze inwestujące na rynkach długu. Ale abstrahując od tego - nie ma szału kupowania akcji - powiedział Art Cashin, dyrektor operacji giełdowych z UBS Financial Services.

Sprzedaż nowych domów w USA spadła w grudniu do 369 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował Departament Handlu. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie 385 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano 398 tys., po korekcie.

287 banków komercyjnych w przyszłym tygodniu zwróci pożyczki LTRO warte 137,2 mld euro - poinformował Europejski Bank Centralny. Analitycy spodziewali się, że wartość pożyczek, które zostaną spłacone w przyszłym tygodniu, wyniesie 84 mld euro.

d1sig7l

Europejski Bank Centralny udzielił europejskim bankom kredyty w ramach długoterminowego 3-letniego refinansowania LTRO w dwóch transzach, grudniu 2011 oraz w lutym 2012 r. Pierwszy termin spłaty pożyczek udzielonych w ramach pierwszej transzy wypada 30 stycznia. Pożyczki z drugiej transzy banki będą mogły spłacić najwcześniej 27 lutego.

Ze spółek po słabych wynikach kwartalnych najtańsze od roku są akcje Apple. Dzień wcześniej kurs producenta iPhone spadł ponad 12 proc. Od swojego szczytu we wrześniu 2012 roku akcje Apple przecenione zostały już prawie 40 proc. i straciły miano najdroższej giełdowej spółki świata i rzecz giganta paliowego, ExxonMobil.

Rosły w piątek akcje Procter & Gamble po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych i zapowiedzi, że tegoroczne zyski będą wyższe od prognoz. Dzięki dobrym wynikom drożały również Honeywell i Kimberly-Clark.

Spadały akcje Microsoftu. Zyski spółki w czwartym kwartale minimalnie przekroczyły oczekiwania, ale rozczarowała ona wielkością swoich przychodów ze sprzedaży.

d1sig7l

Wzrosty w reakcji na dobre wyniki kwartalne kontynuował Netflix. W czwartek akcje tej spółki zyskały ponad 40 proc., w piątek dorzuciły jeszcze ponad 15 proc.

Spośród spółek, które do tej pory przedstawiły swoje wyniki z czwartego kwartału 2012 r. około 75 proc. raportów okazało się lepszych od oczekiwań analityków. Rynek oczekuje wzrostu zysków spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 o 3,8 proc. rdr w czwartym kwartale, wynika z danych agencji Bloomberg.

W poniedziałek swoje wyniki za czwarty kwartał przedstawią m.in. Caterpillar, Yahoo i BMC Software, we wtorek zrobią to Ford, Eli Lilly, CIT Group, Corning, DRHorton, Nintendo, Peabody Energy, Valero, AK Steel, Amazon.com i Broadcom, w środę Boeing, Cannon, Marathon Petroleum, Phillips 66, ConocoPhillips, Facebook, Qualcomm, Electronic Arts i Murphy Oil, w czwartek AstraZeneca, Deutsche Bank, Honda, MasterCard, Royal Dutch Shell, UPS, Aetna, Altria, AutoNation, Colgate-Palmolive, Pulte Group, Viacom, Chubb i Eastman Chemical, a w piątek Chevron, ExxonMobil, Merck, Mattel oraz Tyson Foods.

d1sig7l

Podziel się opinią

Share
d1sig7l
d1sig7l