USA: Spadki na Wall Street
Giełdy w USA zanotowały we wtorek stosunkowo mocne spadki, a nastrojów inwestorom nie poprawił japoński bank centralny, który pozostawił bez zmian politykę monetarną.
11.06.2013 | aktual.: 12.06.2013 06:27
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,77 proc., do 15.121,84 pkt.
Nasdaq stracił 1,03 proc. i wyniósł 3.438,06 pkt.
Indeks S&P 500 spadł o 1,01 proc., do 1.626,24 pkt.
Zapasy amerykańskich hurtowników w kwietniu roku wzrosły o 0,2 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 0,3 proc. - poinformował Departament Handlu. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów o 0,2 proc.
W USA zanotowano wzrost optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W maju wskaźnik optymizmu zwyżkował do 94,4 pkt. z 92,1 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB). To najwyższy poziom wskaźnika od maja 2012 roku. Analitycy spodziewali się tymczasem w maju indeksu na poziomie 92,1 pkt., bez zmian.
Bank Japonii nie zmienił we wtorek założeń prowadzonej polityki pieniężnej. Bank podtrzymał zobowiązanie do prowadzenia operacji otwartego rynku w celu utrzymania wzrostu bazy monetarnej o 60-70 bln jenów rocznie. Konsensus rynkowy zakładał brak zmian w japońskiej polityce monetarnej, część analityków oczekiwała jednak, ze BoJ zdecyduje się na dodatkowe kroki wobec podwyższonej zmienności na japońskich rynkach finansowych w ostaniec czasie.
- BoJ sygnalizuje inwestorom, że pozostaje bankiem centralnym, i nie zamierza się nadmiernie przymilać rynkom - ocenił Vishnu Varathan, analityk Mizuho Corporate Bank.
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi oświadczył w poniedziałek, że EBC nie zdecyduje się na doprowadzenie do "wyższej stopy inflacji", aby rozwiązać kryzys zadłużenia w strefie euro. Draghi podkreślił, że EBC będzie interweniować na rynku obligacji tylko, jeśli spełnione zostaną ku temu odpowiednie warunki.
W Niemczech Federalny Trybunał Konstytucyjny rozpoczął we wtorek merytoryczne rozpatrywanie skarg kwestionujących legalność programu skupu obligacji przez EBC.
Trybunał orzekł we wrześniu zeszłego roku, że Niemcy mogą ratyfikować traktat o utworzeniu funduszu ratunkowego EMS, jeśli ich odpowiedzialność finansowa z tego tytułu nie przekroczy uzgodnionych 190 mld euro. Ze względu na wagę problemu i napiętą sytuację w strefie euro sędziowie wydali wyrok w trybie przyspieszonym, zastrzegając, że postępowanie będzie kontynuowane. Orzeczenie jest spodziewane w środę.
Ze spółek ponad 15 proc. zniżkował Lululemon Athletica po zapowiedzi, że prezes spółki Christine Day rezygnuje ze swego stanowiska.
Spadały akcje Texas Instruments po rozczarowujących prognozach wyników za drugi kwartał.
Spokojnie po ostrej przecenie z poniedziałku zachowywały się akcje Apple.
Rosły akcje Sprint Nextel po tym, jak japoński SoftBank podniósł swoją ofertę za tego operatora telefonii mobilnej do 21,6 mld dolarów.