Trwa ładowanie...

USA w centrum uwagi

Kolejny dzień złoty tracił na wartości w wyniku zmian sentymentów na światowych rynkach. MFW zauważa ryzyka niespełnienia przez Ukrainę warunków pomocy i zwraca uwagę na konieczność zmiany niektórych parametrów. Uchwalono wstępny zakres sankcji wobec Rosji.

USA w centrum uwagiŹródło: AFP, fot: bay ismoyo
d4ianbd
d4ianbd

Wczoraj kolejny już dzień z rzędu złoty osłabiał się w wyniku spadków na EUR/USD. Ostatnie tygodnie są okresem, kiedy dolar odrabia straty wobec wspólnej europejskiej waluty. Dzisiaj poznamy szeroki pakiet danych z USA zawierający dane z najbardziej interesujących inwestorów kategorii. Poznamy dane z rynku nieruchomości, z rynku pracy oraz wstępny odczyt PKB. Na deser ogłoszona zostanie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. Decyzja ta - nie oszukujmy się - jest znana od dawna, natomiast wszyscy inwestorzy wyczekują na komentarze członków, a w szczególności na wypowiedź Janet Yellen.

Ważne deklaracje padły z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Christine Lagarde, szefowa MFW, zwróciła uwagę, że obecnie przeznaczona dla Ukrainy kwota wsparcia wynosząca 17,1 mld USD może okazać się zbyt niska w obliczu przedłużającej się operacji militarnej na wschodzie oraz kosztów odbudowy kraju. Co ważne, zwrócono uwagę na rewizję zasad otrzymywania kolejnych transz pomocy, gdyż w sytuacji zaostrzającego się konfliktu spełnienie wszystkich założeń może być nierealne. Nie oznacza to oczywiście zgody co do odejścia od programu reform.

Mamy wstępny konsensus w sprawie sankcji nakładanych na Rosję. Problemem jest co prawda to, że wymaga on w dalszym ciągu zgody państw członkowskich. Ograniczenia mają dotyczyć sektora paliwowego oraz branży paliwowej. Decyzja ta powinna osłabić delikatnie złotego, gdyż rubel znajduje się często w tych samych koszykach inwestycyjnych co złotówka.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane makroekonomiczne:
11:00 - Strefa Euro - koniunktura gospodarcza,
13:00 - USA - wnioski o kredyt hipoteczny,
14:00 - Niemcy - inflacja konsumencka,
14:15 - USA - raport o zatrudnieniu ADP,
14:30 - USA - wstępny odczyt PKB.

d4ianbd

Wielu analityków zwraca uwagę, że istotne mogą się okazać również wskazania zmian zapasów paliw. Powodem tej hipotezy jest znajdowanie się cen ropy blisko dwutygodniowych minimów, co świadczy o tym, że inwestorzy na rynku surowcowym ustawiają się pod te dane. Spadki cen sugerują, że oczekują wzrostu zapasów. Gdyby okazało się, że dane są gorsze, możemy mieć gwałtowne ruchy, które z pewnością odbiją się na notowaniach dolara.

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 30.04.2014 do 30.07.2014

d4ianbd

Kurs EUR/PLN utworzył średniookresowy trend boczny. W przypadku ruchu powrotnego w górę, pierwszy opór znajduje się na górnym ograniczeniu formacji, czyli w okolicach 4,1500. Wsparciem jest testowany obecnie poziom 4,1300, czyli dolne ograniczenie formacji.
CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 30.04.2014 do 30.07.2014

Po ostatnich wzrostach kurs CHF ponownie przeszedł w trend boczny. Gdyby ruch w górę był jednak kontynuowany to po przebiciu oporu na 3,4200 można spodziewać się testowania okolic 3,4300 czyli maksimum ostatnich dwóch miesięcy. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 3,4000, a po jego przebiciu poziom 3,3850, czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

d4ianbd

USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 30.04.2014 do 30.07.2014

Kurs USD/PLN poruszał się ostatnimi miesiącami w wąskim zakresie 3,0000-3,0650. Kurs wybił się co prawda z tego ograniczenia, osiągając poziom 3,0700, ale szybko zawrócił i znów tworzy trend boczny. Obecnie utworzył się krótkoterminowy trend wzrostowy, a kurs przebił poziom 3,0700. Najbliższym oporem jest 3,0950.
GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 30.04.2014 do 30.07.2014

Kurs GBP/PLN ponownie poszedł w górę i przekroczył już ostatnie maksimum na 5,2350. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest 5,2500. W przypadku ruchu w dół pierwsze istotne wsparcie to linia łącząca minima lokalne na 5,2200, a następnie okolice 5,1800, czyli poprzednie ważne minimum lokalne.
Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl

d4ianbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ianbd