Uspokojenie po wczorajszej decyzji
Nastroje na rynku złotego są dziś o wiele lepsze niż wczoraj. Złoty umacnia się do funta, franka oraz do dolara, niwelując prawie całe wczorajsze osłabienie. Większych zmian nie obserwujemy natomiast na parze EURPLN, która pozostaje dziś w bardzo małym paśmie wahań.
Wpływ wczorajszej bardzo zaskakującej decyzji RPP na notowania par ze złotym był jedynie chwilowy. Inwestorzy ochłonęli oraz przeszli do etapu realizacji zysków, który mógł wystąpić po interpretacji słów o dopełnieniu cyklu obniżek (co można interpretować jako przynajmniej kilkumiesięczną przerwę w luzowaniu polityki monetarnej). Dodatkowo uwaga inwestorów skupiała się dziś na decyzjach Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego. Żadna z tych instytucji nie zmieniła wysokości stóp procentowych, ale już podczas konferencji prasowej Mario Draghiego obserwowaliśmy ruch wzrostowy na parze EURUSD, która powróciła w okolice 1,3100. Ruch ten ma dość duże znaczenie dla pary USDPLN oraz EURPLN. Pierwsza z nich, dzięki ogólnemu osłabieniu dolara, mogła powrócić z poziomu 3,19 do poziomu 3,16, niwelując znaczną część wczorajszej przeceny. Natomiast ze względu na dzisiejszą siłę euro, para EURPLN pozostaje stabilna, a zakres wahań wynosi zaledwie 1 grosz.
Z punktu widzenia analizy technicznej, wciąż silnym oporem dla notowań złotego względem dolara, pozostają okolice 3,19-3,20. Natomiast najbliższe wsparcie to rejon 3,15. Gdyby jednak poziom ten został przekroczony, to będzie można oczekiwać dalszej aprecjacji polskiej waluty względem amerykańskiej, nawet w okolice 3,11 zł. Dla pary CHFPLN kluczowe poziomy to 3,35 oraz 3,41. Rynek ten porusza się w wyznaczonym paśmie od początku lutego, obecnie testując jego dolne ograniczenie.
W piątek poznamy dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych (publikacja o godzinie 14:30). Dane te, statystycznie powodują powstanie największej zmienności na rynku walutowym. Stąd też powinniśmy obserwować nie tylko większe trendy na głównych parach, ale także na rynku złotego, który mimo wszystko, jest uzależniony od wydarzeń z szerokiego rynku. W czwartek o godzinie 17:20 euro kosztowało 4,14 złotego, dolar 3,18, frank 3,37, a funt 4,80 złotego.
Daniel Kostecki
Analityk Rynków Finansowych
X-Trade Brokers DM S.A.