Ustawa o składkach zdrowotnych rolników ma być przedłużona na 2013 r.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o składkach zdrowotnych rolników, zakładający przedłużenie jej obowiązywania do końca 2013 r. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

20.11.2012 17:45

Projekt nowelizacji ustawy przedstawił minister zdrowia.

W styczniu 2012 r. Sejm uchwalił ustawę o składce zdrowotnej rolników, która różnicuje wysokość składki w zależności od ilości posiadanych hektarów. Zakłada ona, że rolnicy, którzy mają ponad 6 hektarów przeliczeniowych płacą za osobę 1 zł od hektara w gospodarstwach mających, a za rolników mających gospodarstwo do 6 hektarów, składkę tak jak w poprzednich latach płaci budżet państwa.

Składki domowników rolników prowadzących wyłącznie działy specjalnej produkcji rolnej opłaca rolnik prowadzący taką działalność. Składki są opłacane w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne.

Uchwalenie tej ustawy miało związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (z października 2010 r.) o niezgodności z ustawą zasadniczą kwestii finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Grupa ta, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, jest niejednorodna pod względem statusu materialnego, a w związku z tym nie ma podstaw do równego traktowania obowiązków opłacania składek. Zastrzeżenia TK dotyczyły więc wyłącznie tego, że wszyscy rolnicy - także ci, którzy posiadają zdolność do płacenia składki zdrowotnej - korzystają z możliwości jej opłacania ze środków publicznych.

Nowe przepisy weszły w życie 1 lutego br. i miały obowiązywać do końca 2012 r., czyli do momentu, gdy zacznie obowiązywać podatek dochodowy w rolnictwie i będzie można zróżnicować składkę w zależności od faktycznych dochodów w gospodarstwie. Jednak dotychczas ministerstwo finansów nie przedstawiło założeń do ustawy o podatku dochodowych dla rolników.

Projekt nowelizacji ustawy przedłuża na 2013 rok obowiązywanie przepisów dotyczących opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników. Będą one analogiczne do obowiązujących w 2012 r. Nie zmieni się również wysokość kwoty ryczałtowej, jaką KRUS co miesiąc będzie przekazywał do Narodowego Funduszu Zdrowia - będzie to 155 167 tys. zł - podał CIR.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)