Ustawa ułatwiająca rejestrację znaków towarowych - do prezydenta
Ustawa ułatwiająca rejestrację znaków towarowych i zmniejszająca koszty tej procedury trafi do podpisu prezydenta. Sejm rozpatrzył w piątek poprawki Senatu do aktu i przyjął niektóre z nich.
11.09.2015 13:20
Zarówno zaakceptowane, jak i odrzucone przez izbę poprawki senatorów miały charakter legislacyjny i doprecyzowujący.
Obecna nowela Prawa własności przemysłowej dotyczy wprowadzenia nowego modelu postępowania w sprawie udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe. Ma ona na celu uproszenie procedur rejestracji znaków towarowych i zmniejszenie związanych z tym kosztów.
Chodzi o to, że dotąd po złożeniu wniosku o rejestrację znaku towarowego Urząd Patentowy musiał przeprowadzić własne badanie, czy rejestracja takiego znaku jest uprawniona. Tymczasem w UE prawo rejestracji znaków towarowych jest znacznie prostsze, m.in. dlatego, że jest prawem typu "sprzeciwowego", co znacznie skraca procedurę.
Nowela ma upodobnić polskie przepisy do tych unijnych. Jak mówiła podczas prac w Senacie prezes Urzędu Patentowego Alicja Adamczyk, choć polska procedura rejestracji znaku towarowego jest znacznie tańsza, polscy wnioskodawcy wybierają często unijny organ rejestrowy w Alicante (Hiszpania), bo tam procedura trwa pół roku. W Polsce ta sama procedura rejestracji może zająć rok i dwa miesiące.
Po wejściu w życie ustawy (6 miesięcy od uchwalenia) polska procedura też ma trwać pół roku. Poza tym, jak mówiła Adamczyk, wreszcie będzie można rejestrować znaki towarowe ze słowem "Polska". Dotąd bowiem zdarzały się przypadki, dodawała, że w UE rejestrowane były znaki towarowe ze słowem "Polska", często zupełnie z Polską niezwiązane, a u nas takiego znaku nie było można zarejestrować.
To już kolejna w ostatnich tygodniach nowela Prawa własności przemysłowej. Poprzednia, podpisana przez prezydenta na początku sierpnia, dotyczyła patentów.