Utrudniony dostęp do gotówki. To samo w Polsce, Czechach i Niemczech
Zmniejszenie liczby bankomatów nie ogranicza się jedynie do jednego kraju. W Czechach, Polsce i Niemczech obserwuje się podobne zmiany w dostępie do gotówki, co wiąże się z rosnącym zainteresowaniem płatnościami bezgotówkowymi. Banki w odpowiedzi na ten trend zmieniają swoje strategie.
Portal iDNES.cz informuje, że w Czechach liczba bankomatów zmalała - z 5721 w 2021 roku do 5434 obecnie. Spadek ten pokazuje, że rosnąca popularność płatności bezgotówkowych skłania banki do inwestowania w technologie mobilne, co z kolei zmniejsza ich potrzebę utrzymywania bankomatów na dużą skalę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Tajemniczy box" w Auchan. Oto co znaleźliśmy w środku
Dla osób przywiązanych do tradycyjnych form płatności taka sytuacja może być niekorzystna. Polska doświadcza podobnego zjawiska. Jak podaje Narodowy Bank Polski, na koniec września 2024 r. w Polsce funkcjonowało 20 939 bankomatów.
"W III kw. 2024 r. liczba ta zmniejszyła się o 221 urządzeń (spadek o 1 proc.), przede wszystkim na skutek likwidacji bankomatów uruchamianych w okresie wakacyjnym w miejscowościach turystycznych. Sieć wpłatomatów obejmowała 11 813 urządzeń tj. o 525 więcej niż na koniec czerwca 2024 r. (wzrost o 2,2 proc.)" - czytamy w informacji kwartalnej NBP.
Coraz mniej bankomatów
Również w Niemczech widoczny jest trend malejącej liczby bankomatów. W 2023 roku "Deutsche Welle" podało, że funkcjonuje tam 51,8 tys. bankomatów, podczas gdy w 2015 roku były to 61,1 tys. Co jednoznacznie wskazuje na tendencję spadkową.
Unijne regulacje wprowadzają limity na płatności gotówkowe, ustalając maksymalną kwotę transakcji na 10 tys. euro, a każda płatność powyżej 3 tys. euro wymaga obowiązkowej weryfikacji tożsamości klienta. Celem takich działań jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy.