Trwa ładowanie...
inflacja
14-10-2010 12:13

Utrzymamy tempo wzrostu PKB, inflacja wzrośnie

Najbliższe kwartały upłyną pod znakiem stabilizacji danych z gospodarki – sądzą ekonomiści biorący udział w naszym konkursie prognoz.

Utrzymamy tempo wzrostu PKB, inflacja wzrośnieŹródło: Jupiterimages
d1j943t

Najbliższe kwartały upłyną pod znakiem stabilizacji danych z gospodarki - sądzą ekonomiści biorący udział w naszym konkursie prognoz.

Tempo wzrostu PKB w najbliższym czasie będzie wynosiło ok. 3,5-3,6 proc. - taka jest średnia prognoz analityków, którzy przekazali nam swoje szacunki. Jest jednak element niepewności: najwięksi pesymiści sądzą, że dynamika PKB będzie słabła, by w III kwartale 2011 r. obniżyć się do 2,0 proc. Byłby to najgorszy wynik od III kwartału ub. r.

Inwestycje nie pomogą

- Szczytowa faza ożywienia gospodarczego po spowolnieniu z 2009 r. miała miejsce w II i III kw. br. Nastąpiła odbudowa uszczuplonych zapasów, a jednocześnie dzięki doskonałej koniunkturze w Niemczech i relatywnie słabemu złotemu dobrze radził sobie eksport. Obecnie w Niemczech, jak i całej strefie euro następuje wychłodzenie koniunktury - tak Damian Rosiński z firmy Credos uzasadnia swoją najniższą na rynku prognozę PKB.

d1j943t

Rosiński zwraca też uwagę, że już w tym kwartale na tempo wzrostu przestanie wpływać tzw. efekt bazy. - Baza dla porównań rocznych wyraźnie rośnie. Utrzymanie tempa wzrostu na dotychczasowym poziomie będzie więc wymagać większego wysiłku i sprzyjających warunków gospodarowania tak zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Programy oszczędności w Europie czy podwyżka podatku VAT od stycznia nie tworzą takich warunków - podkreśla analityk.

Optymiści sądzą jednak, że w najbliższych kwartałach jest szansa na wzrost gospodarczy wyraźnie przekraczający 4 proc. w skali roku.Zdaniem ekonomistów tempo rozwoju gospodarki nadal w stosunkowo niewielkim stopniu będzie zależało od wyników inwestycji. Roczna dynamika nakładów brutto na środki trwałe na początku 2011 r. przejściowo lekko przyśpieszy (zdaniem niektórych analityków nawet do ponad 15 proc. w ujęciu rocznym), by wiosną–latem przyszłego roku wrócić w okolice 5 proc.). Skąd poprawa na początku nowego roku?

Inflacja ma być stabilna

Do stabilizacji dojdzie również, jeśli chodzi o wskaźniki równowagi gospodarki. Inflacja już na początku przyszłego roku podniesie się do ok. 3 proc., ale później pozostanie na takim poziomie.

- Na początku 2011 r. w tempie wzrostu cen powinien się ujawniać wpływ presji popytowej. Inflacja wzrośnie również w wyniku podwyżek stawek VAT i podwyżek cen kontrolowanych (samorządy muszą się na ten krok zdecydować ze względu na ich coraz gorszą sytuację finansową) - uważa Ernest Pytlarczyk, główny analityk BRE Banku. Zastrzega, że chociaż inflacja może przekroczyć górną granicę dopuszczalnych odchyleń od celu banku centralnego, czyli 3,5 proc., „nie wydaje się, byśmy mieli do czynienia z zatrważająco wysokim wzrostem cen”.

d1j943t

Między innymi ze względu na spodziewane krótkoterminowe efekty podwyżek podatków, w ciągu ostatnich trzech miesięcy ekonomiści podnieśli nieco prognozy inflacji na najbliższe kwartały. Latem przewidywali, że przynajmniej do połowy 2011 r. dynamika cen będzie zbliżona do celu RPP wynoszącego 2,5 proc.

Analitycy nie spodziewają się też wielkich zmian, jeśli chodzi o wysokość deficytu na rachunku obrotów bieżących. Po słabym IV kwartale 2010 r. (średnia prognoz wskazuje, że ujemne saldo przekroczy 3 mld euro i będzie dwa razy większe niż w II kwartale – nowszych danych jeszcze nie ma) w kolejnych miesiącach powinniśmy notować nieco bardziej korzystne wyniki.

Łukasz Wilkowicz

d1j943t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j943t