Jak się chronić przed kupnem niebezpiecznego przedmiotu
Jak ochronić naszych milusińskich przed szkodliwymi produktami? Róbmy zakupy z głową. Każdy z rodziców powinien zapoznać się z oznakowaniami i zasadami, jakie narzuca producentom i dystrybutorom zarówno polskie, jak i unijne prawo.
Po pierwsze znak CE - oznacza on, "produkt spełnia wymogi dyrektyw UE". Jego brak równoznaczny jest z tym, że dana rzecz nie posiada atestów i nie powinna trafić w ręce malucha.
Po drugie, zwróćmy też uwagę na loga instytucji certyfikujących, np. Instytutu Matki i Dziecka, bądź związków producentów.
Ważne są też normy wyznaczone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na każdej zabawce lub jej opakowaniu powinna znaleźć się nazwa i adres producenta lub importera.
Obowiązkowe są też wskazówki i ostrzeżenia o przeznaczeniu przedmiotu. Musimy dowiedzieć się z nich, czy rzecz jest odpowiednia dla dzieci poniżej lub powyżej trzeciego roku życia i czy używać jej można samodzielnie, czy też pod nadzorem osoby dorosłej. Instrukcja obsługi i konserwacji produktu powinna być w języku polskim.