Trwa ładowanie...
fałszywe leki

Uwaga na podrobione leki. Nielegalna produkcją i przemytem zajmują się zorganizowane grupy przestępcze

Sterydy, anaboliki, podrobione leki na potencję, czy środki "leczące" nowotwory - takie fałszywe medykamenty trafiają na czarny rynek w Polsce. Ich produkcją i przemytem coraz chętniej zajmują się zorganizowane grupy przestępcze. Szacuje się, że nawet 2 proc. leków w oficjalnej sprzedaży w Polsce to podróbki. Większość takich fałszywek jest jednak sprzedawana przez internet.

Share
Uwaga na podrobione leki. Nielegalna produkcją i przemytem zajmują się zorganizowane grupy przestępcze
Źródło: Pixabay.com
d5ejwvh

Jak pisze "Rzeczpospolita", nielegalne leki i pseudoleki coraz częściej przechwytują funkcjonariusze służb zwalczających przestępczość.

Służbom udaje się też demaskować nielegalne fabryki fałszywych farmaceutyków.

d5ejwvh

Największym jak dotąd sukcesem jest zamknięcie działającej pod Bydgoszczą nielegalnej fabryki podróbek anabolików i leków na potencję.

Wideo: jak leki wpływają na nasze zęby?

Przestępcy wykorzystywali 50 specjalnych maszyn do produkcji i pakowania. Tylko zabezpieczone na miejscu "leki" miały czarnorynkową wartość 20 mln zł.

Niestety państwo nie dysponuje całościowymi statystykami dotyczącymi ilości i wartości nielegalnych leków, jakie udaje się przejmować.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Paweł Trzciński mówi, że w legalnym obrocie podrabiane leki stanowią 1-2 proc.

Problem polega jednak na tym, że zdecydowana mniejszość podróbek jest rozprowadzana za pośrednictwem legalnie działających aptek. Ogromna większość fałszywych leków i pseudoleków jest sprzedawana w internecie.

d5ejwvh

Podziel się opinią

Share
d5ejwvh
d5ejwvh