Trwa ładowanie...

Uwaga! Nawet przypadkowe przekroczenie granicy oznacza kwarantannę

Na górskich wycieczkach po przygranicznych szlakach trzeba uważać. Granicy nie wolno przekraczać. Jeśli zrobimy to przez przypadek, czekają nas dwa tygodnie kwarantanny.

Uwaga! Nawet przypadkowe przekroczenie granicy oznacza kwarantannęŹródło: GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett
d4myfeq
d4myfeq

Przepisy są jasne. Granice pozostają zamknięte i można je przekraczać tylko na wyznaczonych przejściach. Obowiązkowej14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy nie muszą przechodzić ci, który robią to w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo by się uczyć. Nie dotyczy to jednak osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej.

W żadnej z tych grup nie ma spacerowiczów, którzy podczas wycieczki górskimi szlakami przekroczą granicę przypadkiem i zostaną złapani przez straż graniczną. Przepisy są bezlitosne - dwa tygodnie kwarantanny.

"Trudno ocenić, ile czasu spacerowicze spędzili po sąsiedniej stronie, czy tam nocowali i z kim mieli kontakt, a Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii mówi wprost, że osoba przekraczająca granicę państwową jest obowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę" - informuje money.pl por. Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

W czasie wycieczki w góry może nas więc spotkać los pewnej rodziny z Łodzi, która niedawno wyszła na spacer w góry. Gdy turyści zorientowali się, że przekroczyli granicę ze Słowacją, zawrócili. Zostali jednak zatrzymani przez straż graniczną i skierowani na kwarantannę.

d4myfeq

"I postawmy sprawę jasno - jest wiele pięknych tras i szlaków po polskiej stronie, zatem można zaplanować wyprawę tak, by nie było żadnych wątpliwości, czy szlak przecina granicę państwa i prowadzi na sąsiednią stronę, czy nie. Powszechnie wiadomo także, że jest przywrócona kontrola i granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, bo o tym informujemy za Państwa (mediów - red.) pośrednictwem i na naszych stronach internetowych przez cały okres jej trwania" - wskazuje por. Golias.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4myfeq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4myfeq