viaTOLL lepszy od winiet
48 proc. przedsiębiorców uważa, że system e-myta viaTOLL jest sprawiedliwszy od winiet - wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez KIG. Przeciwnej opinii jest 27 proc. badanych, 16,5 proc. nie ma zdania, a 8,5 proc. nie dało odpowiedzi.
48 proc. przedsiębiorców uważa, że system e-myta viaTOLL jest sprawiedliwszy od winiet - wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez KIG. Przeciwnej opinii jest 27 proc. badanych, 16,5 proc. nie ma zdania, a 8,5 proc. nie dało odpowiedzi.
Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) przeprowadziła w sierpniu br. internetową ankietę wśród 100 przedsiębiorców, należących do branżowych i regionalnych izb gospodarczych, zrzeszonych w Izbie. Na pytania, zadane na stronie internetowej KIG, odpowiadały osoby, które w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej mają do czynienia z e-mytem bezpośrednio, jako właściciele aut podlegających systemowi, (53 proc.) lub pośrednio (47 proc.).
- Zdecydowana większość uważa, że zyski budżetowe z tytułu e-myta powinny zostać przeznaczone nie tylko na budowę dróg szybkiego ruchu i autostrad, ale także na budowę i modernizację dróg krajowych - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący komitetu infrastruktury gospodarczej KIG Józef Marek Kowalczyk.
Na pytanie, czy wprowadzenie e-myta przynosi odczuwalne skutki finansowe dla firmy, twierdząco odpowiedziało 42 proc. respondentów, a 51,5 proc. przyznało, że takich skutków nie odczuwa, zaś 6 proc. nie udzieliło odpowiedzi.
Przedsiębiorcy byli też pytani, z kim urzędnicy powinni konsultować wysokość stawek. 57 proc. z nich uznało, że z szerokim gronem przedsiębiorców. 20 proc. sądzi, że partnerem do takich konsultacji powinna być jedynie branża transportowa, 11,5 proc. nie ma zdania, a 11 proc. nie udzieliło odpowiedzi.
System viaTOLL pozwala użytkownikom elektronicznie naliczać opłaty za korzystanie z sieci dróg płatnych. Obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2011 roku. viaTOLL jest obowiązkowy dla pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.
Z systemu będą mogli dobrowolnie korzystać kierowcy pozostałych pojazdów. Taka możliwość zostanie im udostępniona nie później niż od 1 stycznia 2012 roku. Dla nich viaTOLL będzie alternatywą dla manualnego sposobu płacenia za korzystanie z wybranych odcinków autostrad płatnych, zarządzanych przez GDDKiA.
System viaTOLL obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Budową systemu zajmuje się firma Kapsch Telematic Services sp. z o. o. na zlecenie GDDKiA
Pod koniec sierpnia rzeczniczka prasowa projektu viaTOLL Dorota Prochowicz poinformowała, że od 3 lipca, przez pierwsze 54 dni funkcjonowania, system elektronicznego poboru opłat za korzystanie z dróg przyniósł Skarbowi Państwa prawie 80 mln złotych.