Trwa ładowanie...
d70kneo

W '12 wzrost PKB 2,8 proc., CPI 3,4 proc., stopy proc. bez zmian - Erste (opinia)

26.03. Warszawa (PAP) - W tym roku dynamika PKB wyniesie 2,8 proc., a w przyszłym przyspieszy do 3,3 proc. - prognozuje Erste Bank. Ekonomiści banku oceniają, że inflacja w tym...

d70kneo
d70kneo

26.03. Warszawa (PAP) - W tym roku dynamika PKB wyniesie 2,8 proc., a w przyszłym przyspieszy do 3,3 proc. - prognozuje Erste Bank. Ekonomiści banku oceniają, że inflacja w tym roku obniży się i będzie się utrzymywać w górnym paśmie odchyleń od celu, a do poziomu 2,5 proc. dojdzie dopiero w przyszłym roku. Scenariusz bazowy Erste przewiduje długoterminową stabilizację stóp procentowych.

"Strefa euro spowolni w tym roku i Polska również, choć jej ekspozycja na otoczenie jest mniejsza niż w innych krajach regionu. Kolejne sygnały stabilizacji w EMU sprawiły, że jesteśmy nieco bardziej optymistyczni niż w poprzedniej prognozie" - napisano w marcowym raporcie.

"W nadchodzących kwartałach polska gospodarka nie będzie w stanie uniknąć spowolnienia. Będzie to wynikało głównie z sytuacji w EMU i słabszego popytu zewnętrznego, a także zacieśnienia fiskalnego w kraju. Jednak nawet przy niesprzyjających warunkach zewnętrznych polska gospodarka wciąż będzie mogła polegać na swych tradycyjnych opokach - niższej otwartości gospodarki (stosunkowo niski udział handlu zagranicznego), złotym poniżej poziomów zgodnych z fundamentami (to wesprze konkurencyjność polskich eksporterów) oraz stosunkowo silnym popycie krajowym. Wobec tego nie spodziewamy się dramatycznego osłabienia aktywności gospodarczej i prognozujemy wzrost w tym roku na poziomie 2,8 proc. rdr" - dodano.

Erste spodziewa się obniżania się inflacji i długoterminowej stabilizacji stóp procentowych.

d70kneo

"Biorąc pod uwagę m.in. zacieśnienie monetarne dokonane w I połowie 2011 r. i gotowość RPP do dalszych podwyżek w wypadku znacznego pogorszenia sytuacji na rynku walutowym, spodziewamy się, że inflacja w tym roku obniży się i będzie się utrzymywać w górnym paśmie odchyleń od celu. Do poziomu 2,5 proc. dojdzie dopiero w przyszłym roku" - napisano w raporcie.

"Nasze wyższe prognozy dla wzrostu gospodarczego w 2012 r. oraz utrzymujący się umiarkowany wzrost w 2013 i 2014 r. są spójne z długoterminową stabilizacją stóp procentowych. W krótkim terminie istnieje ryzyko +awaryjnych+ podwyżek, gdyż RPP obserwuje kurs złotego i inflację w kraju. Sądzimy jednak, że wraz z pierwszymi sygnałami spowolnienia ryzyka te zmniejszyły się, a Rada będzie coraz bardziej niechętnie nastawiona do podwyżek" - dodano.

Poniżej tabela z prognozami Erste.

'12 '13 '14

Wzrost PKB 2,8 3,3 4,0
Dynamika konsumpcji prywatnej 2,4 3,2 3,9
Dynamika konsumpcji rządowej -0,1 0,4 1,8
Dynamika inwestycji 6,4 6,6 8,3

Stopa bezrobocia w proc. 12,0 11,7 11,5
Nominalny wzrost płac 4,7 5,0 5,4
Inflacja CPI w proc. rdr 3,4 2,5 2,7

(PAP)

fdu/ ana/

d70kneo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d70kneo