W Augustowie powstaje największy statek śródlądowy w Polsce

W Żegludze Augustowskiej (podlaskie) będzie pływał największy pasażerski statek śródlądowy w Polsce. Statek będzie mógł zabrać na pokład 330 osób. W Augustowie trwa już montaż jednostki.

08.10.2011 | aktual.: 08.10.2011 11:53

Statek ma pływać po augustowskich jeziorach w sezonie turystycznym 2012. Buduje go stocznia Jabo z Gdańska. Do Augustowa trafiło już kilka modułów, z których powstał kadłub o długości 40 metrów i blisko 6 metrów szerokości. W grudniu trafią do Augustowa sekcje napędowe.

Po zespoleniu statku będzie wyposażany pokład, jednostka otrzyma system nawigacyjny i elektryczny. Statek ma wypłynąć w pierwszy rejs 1 czerwca 2012 roku. Jednostka ma kosztować ok. 3 mln zł.

- Od kilkudziesięciu lat to pierwsza inwestycja w Polsce w statek pasażerski śródlądowy. Do tej pory po polskich wodach pływały jednostki z lat sześćdziesiątych. To będzie lekki, nowoczesny statek - powiedział PAP dyrektor ŻA Sławomir Aleksandrowicz.

Dodał, że statek będzie inny niż dotychczasowe jednostki pływające. - Oba pokłady będą odkryte, bo takie jest zapotrzebowanie pasażerów, którzy latem chcą pływać na otwartej przestrzeni i oglądać piękne krajobrazy - dodał.

Dyrektor żeglugi powiedział, że statek będzie tak skonstruowany, żeby rozwijać szybkość trzydzieści kilometrów na godzinę. - Myślę, że będzie to nasza dodatkowa oferta dla turystów - powiedział Aleksandrowicz. Z mniejszą szybkością statek ma pływać po Kanale Augustowskim. Z kolei duże szybkości będzie mógł osiągać na większych akwenach, takich jak jezioro Białe.

Żegluga Augustowska dysponuje obecnie trzema statkami. "Serwy" i "Sajno" mogą przewieźć po 200 osób, zaś "Perkoz" - 75 pasażerów. Wszystkie były wybudowane w latach 60. Statkiem Serwy w 1999 roku pływał podczas swojej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II. Z tej okazji powstał specjalny rejs z Augustowa do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej, gdzie przebywał wówczas papież.

Według Aleksandrowicza, żegluga potrzebuje obecnie nowoczesnej, dużej jednostki z uwagi na wzrastające zainteresowanie podróżowaniem po augustowskich jeziorach. Co roku jest tam ok. 100 tys. podróżnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)