Trwa ładowanie...
d2trqdn
26-02-2015 15:15

W.Brytania/ 315 mln funtów na kontrakty różnicowe dla energetyki odnawialnej

Brytyjski rząd poinformował, że zaoferuje kontrakty zwycięzcom pierwszej w historii aukcji w ramach tzw. mechanizmu kontraktów różnicowych. 27 projektów w sektorze energetyki odnawialnej otrzyma 315 mln funtów dofinansowania.

d2trqdn
d2trqdn

Kontrakty różnicowe wprowadzone zostały do brytyjskiego systemu regulacyjnego na mocy reformy sektora energetycznego, która weszła w życie z początkiem 2014 roku. Docelowo mają one zastąpić obecne formy wsparcia energetyki odnawialnej.

Ich istota polega na zawieraniu z dostawcami energii ze źródeł odnawialnych kontraktów na określony okres i po określonej cenie docelowej (strike price). Jeśli rzeczywisty koszt wyprodukowanej energii będzie niższy od zapisanej w kontrakcie ceny, różnicę dopłaci producentowi rząd ze specjalnej opłaty doliczanej do rachunków za energię. Jeśli koszt energii będzie wyższy od ceny docelowej, różnicę bierze na siebie producent.

Aby zapewnić jak najwyższy poziom konkurencji pomiędzy producentami energii, brytyjski rząd postanowił wyłonić kontrahentów w drodze odwróconej aukcji (zwycięża podmiot oferujący najniższą cenę za wyprodukowaną energię).

Pierwsza aukcja w ramach tego mechanizmu odbyła się w październiku tego roku. Po zebraniu ofert i ich porównaniu rząd wyłonił 27 projektów, którym zaoferowane zostały 15-letnie kontrakty różnicowe.

d2trqdn

Łączna wartość tych kontraktów to 315 mln funtów rocznie. Zgodnie z deklaracjami inwestorów, pozwolą one na dodanie do brytyjskiego miksu energetycznego ponad 2 GW mocy wytwórczych w energetyce odnawialnej. Wśród wyłonionych projektów znalazły się dwie morskie farmy wiatrowe (o łącznej mocy 1,1 GW), 15 farm wiatrowych na lądzie oraz pięć instalacji solarnych. Oprócz tego kontrakty otrzymały trzy projekty zaklasyfikowane jako zaawansowane technologie konwersyjne oraz dwie elektrociepłownie zasilane odpadami.

Według rządu zastosowanie mechanizmu aukcyjnego pozwoli na zaoszczędzenie nawet 110 mln funtów rocznie z tytułu kosztów budowy i operowania wyłonionych projektów. W przypadku energetyki solarnej ostateczna cena wynegocjowana dzięki aukcji okazała się aż o 58 proc. niższa od wyjściowej, co stanowi bezpośrednią korzyść dla konsumentów. W przypadku morskich i lądowych farm wiatrowych ceny te były odpowiednio o 18 i 17 proc. niższe od wyjściowych.

"Wyłonione w aukcji projekty zapewnią zasilanie 1,4 mln brytyjskich domów, pozwolą na stworzenie tysięcy miejsc pracy i stanowić będą poważne wsparcie dla rodzimej energetyki pozwalając na zmniejszenie uzależnienia od niestabilnych rynków zagranicznych" - skomentował minister ds. energii i zmian klimatu Edward Davey.

Brytyjski rząd planuje już kolejne aukcje w ramach mechanizmu kontraktów różnicowych. Najbliższa odbędzie się jesienią tego roku. Według założeń do 2020 roku budżet na ten cel ma wynieść do miliarda funtów rocznie. Do rozdysponowania pozostało więc wciąż około 700 mln funtów.

d2trqdn

Według opublikowanych w czwartek danych dotyczących brytyjskiego sektora energetycznego, ze źródeł niskoemisyjnych w 2014 roku pochodziło 35,7 proc. energii wytworzonej w Wielkiej Brytanii (zalicza się do nich oprócz OZE również energetykę atomową). Same odnawialne źródła energii odpowiadały za około 15 proc. wytwarzania energii, z czego niemal 10 proc. stanowiła energetyka wiatrowa.

Najpopularniejszym źródłem energii w brytyjskiej energetyce w 2014 roku pozostał węgiel, który odpowiadał za 33,6 proc. produkcji energii elektrycznej. Było to jednak o 7 proc. mniej niż rok wcześniej. Udział gazu w energetyce wzrósł z kolei z 26,6 do 30,9 proc. w 2014 roku. Energetyka atomowa stanowiła 20,5 proc. miksu energetycznego.

z Londynu Marcin Szczepański

d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn