Trwa ładowanie...

W centrum Warszawy powstaną nowe wieżowce

Pięć wieżowców, budynek koło stacji metra Centrum, dworzec rowerowy, a na pl. Defilad oczywiście Muzeum Sztuki Nowoczesnej - nowy projekt zabudowania okolic Pałacu Kultury i Nauki jest już gotowy. Plan powstał w miejskiej pracowni pod kierunkiem Jolanty Urbanowskiej.

W centrum Warszawy powstaną nowe wieżowceŹródło: WP.PL
d32u0ys
d32u0ys

Zgodnie z założeniami, w pobliżu pl. Defilad stanie pięć wieżowców o wysokości od 118 do 242 metrów. Pałac Kultury bez iglicy mierzy 188 metrów, nowe budowle mogą go więc przykryć. Ale w planie zagospodarowania placu, który ratusz przedstawiał w 2009 r., brane były pod uwagę budynki o wysokości nawet 300 metrów.

Dwa z planowanych wieżowców mają powstać przy ul. Emilii Plater, po bokach Sali Kongresowej, a trzy mają stanąć między Pałacem Kultury i Nauki a Al. Jerozolimskimi.

Zabudowana ma także zostać okolica stacji metra Centrum. Ma się tam znaleźć stosunkowo niewysoki, maksymalnie 26-metrowy, zaokrąglony obiekt.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na pl. Defilad stanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i drugi budynek, bliżej metra Centrum, będący jego lustrzanym odbiciem. Jesienią ratusz ma ogłosić przetarg na budowę obiektu. Oprócz muzeum ma się w nim znaleźć nowa siedziba Teatru Rozmaitości, a także restauracje i biblioteka publiczna. Zakończenie budowy muzeum zapowiadane jest na 2015 r.

d32u0ys

Naprzeciw wejścia do Pałacu Młodzieży ma z kolei powstać "ogród zimowy", w którym znaleźć się mają m.in. parking rowerowy i wypożyczalnia jednośladów (tworzone przede wszystkim z myślą o pracownikach pobliskich biurowców i turystach), prysznice, szatnie i kawiarnie. Konkurs na projekt tego budynku ma zostać ogłoszony już we wrześniu.

Twórcy planu chcą, żeby ulice wokół Pałacu Kultury przestały pełnić funkcję ruchliwych arterii. W ich miejscu architekci widzą jezdnie o wolniejszym ruchu i z dużą liczbą przejść dla pieszych. Od strony Al. Jerozolimskich planują z kolei powstanie szerokiego na co najmniej 9 m chodnika, fontann i szpaleru drzew.

Twórcy nowego planu nie przygotowali jeszcze jego wizualizacji. Na razie musi nam wystarczyć koncepcja planu zagospodarowania okolic PKiN z lutego 2009 r. Do 16 sierpnia nowy projekt ma być wyłożony w Pałacu Kultury i Nauki, a na 22 lipca ratusz zapowiada publiczną dyskusję nad nim.

d32u0ys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32u0ys