W Chinach zwodowano statek dla PŻM
W chińskiej stoczni Yangfan zwodowano we wtorek nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej. M/s "Legiony Polskie" to drugi po "Armii Krajowej" masowiec PŻM zwodowany w tej stoczni, z zamówionej serii liczącej łącznie dwanaście jednostek.
Chrzest i wejście do eksploatacji "Legionów Polskich" przewidziane jest w lutym przyszłego roku - powiedział PAP doradca dyrektora naczelnego PŻM Krzysztof Gogol.
"Legiony Polskie" to statek do przewozu ładunków masowych takich jak zboże, nawozy sztuczne czy węgiel. Ma nośność 38,5 tys. DWT. Powstał według projektu znanej fińskiej firmy Deltamarin. Statek ma podwójne poszycie oraz pięć ładowni typu "box" o szerokich lukach ładunkowych. Wyposażony jest w cztery dźwigi ładunkowe wraz z chwytakami do ładunków sypkich. Jest ekonomiczny jeśli chodzi o zużycia paliwa; ma nowoczesny silnik główny oraz zoptymalizowany kształt kadłuba - wylicza jego zalety Gogol.
PŻM jest w trakcie realizacji programu inwestycyjnego, w którym powstanie łącznie 18 masowców wartych ponad 400 mln USD.
Armator zamierza poszerzać swą flotę o nowe statki w latach 2015-20. Stocznia Yangfan, znajdująca się 350 km na południe od Szanghaju, zbuduje dla PŻM 12 jednostek z tej serii, i będą one przekazywane armatorowi w odstępach około sześciotygodniowych.
Pozostałe sześć powstanie także w Chinach, w stoczni Yangzijiang. Będą to statki typu jeziorowiec, czyli takie, które będą przystosowane do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
Kolejne jednostki z serii będą nosić imiona "Szare Szeregi" i "Solidarność".
Państwowe przedsiębiorstwo PŻM jest największym polskim armatorem, posiadającym łącznie w grupie kapitałowej 61 statków. Na ich pokładach pracuje około 2,5 tys. marynarzy.