W ciągu 15 dni rząd zdecyduje ws. dokapitalizowania banków
Rząd Hiszpanii w ciągu 15 dni podejmie decyzję w sprawie dokapitalizowania banków i co za tym idzie w sprawie ewentualnego zwrócenia się o pomoc międzynarodową - oświadczył w środę hiszpański minister gospodarki Luis De Guindos Jurado.
Minister poinformował o tym w czasie wizyty w instytucjach UE w Brukseli, gdzie przebywał w drodze do Paryża. Za około dwa tygodnie rząd w Madrycie powinien dysponować raportem Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat hiszpańskiej bankowości i wynikami audytu hiszpańskich banków.
Jak pisze agencja AFP, Europejczycy są gotowi wspomóc Hiszpanię, zwłaszcza jej sektor bankowy, jeśli Madryt zwróci się z apelem o pomoc. - Jeśli hiszpański rząd w którymś momencie sobie tego zażyczy, w strefie euro mamy instrumenty solidarnościowe, które możemy bardzo szybko uruchomić - powiedział francuski minister finansów Pierre Moscovici przed spotkaniem z De Guindosem.
- Problem hiszpańskich banków ogranicza się do niektórych podmiotów, które są jasno zidentyfikowane przez Madryt. Rząd podejmie takie decyzje, jakie trzeba będzie podjąć - zapewnił De Guindos w Brukseli. Chodzi głównie o trzeci co do wielkości hiszpański bank Bankia, który potrzebuje pomocy publicznej w wysokości 23,5 miliardów euro.
W najbliższych dniach nie będą prowadzone rozmowy na temat udzielenia pomocy hiszpańskim bankom - podkreślił minister, cytowany przez agencję Dow Jones Newswires.
Hiszpania zaapelowała we wtorek do UE o pomoc, zwracając się o wsparcie tych, którzy są w potrzebie, poprzez mechanizm mający na celu dokapitalizowanie banków. Premier Mariano Rajoy wezwał w Senacie przywódców unijnych, by dążyli do zacieśnienia unii fiskalnej i europejskiego nadzoru bankowego.
Z powodu napiętej sytuacji Hiszpania - będąca czwartą gospodarką w UE - nie może finansować swojego długu na rynkach i jest - jak mówił szef rządu - w ekstremalnie trudnej sytuacji.
Rozwiązaniem byłoby zwrócenie się o pomoc, tak jak w przeszłości zrobiły już Grecja, Irlandia i Portugalia. Jednak Madryt sprzeciwia się temu, obawiając się, że międzynarodowi wierzyciele zmuszą rząd do wprowadzenia drastycznego programu oszczędnościowego.
Jak pisze agencja AFP, ku temu rozwiązaniu skłaniają się Niemcy, podczas gdy Francja i Komisja Europejska proponują dokapitalizowanie banków hiszpańskich bezpośrednio z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) lub Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM), który ma zastąpić EFSF na początku lipca. Jednak aby było to możliwe, potrzebna jest jednomyślna zgoda wszystkich członków strefy euro, ponieważ statuty tych dwóch funduszy na razie tego nie przewidują.
Według AFP Hiszpania walczy o bezpośrednie dokapitalizowanie jej banków z mechanizmów ratunkowych i w tym celu jest nawet gotowa oddać "więcej swojej suwerenności, szczególnie w sprawach budżetowych", jak podkreślał premier Rajoy w Senacie.
Na razie nie jest jasne, czy Hiszpania jest zdolna uzdrowić swoje banki. 11 czerwca swój raport w tej sprawie przedstawi MFW. Tydzień później własny audyt ujawnią firmy doradcze Roland Berger i Oliver Wyman. W kolejnym badaniu, przeprowadzonym przez Deloitte, KPMG, PwC i Ernst&Young, oszacowane zostaną potrzeby hiszpańskiego sektora bankowego; jego wyniki będą znane w najbliższych miesiącach.
- W Europie istnieje dobrze zdefiniowany plan dla sektora finansowego - podkreślił minister De Guindos. Powtórzył wcześniejsze zapewnienia premiera Rajoya, zaznaczając, że jedynym rozwiązaniem jest pójście w stronę większej integracji budżetowej, w tym utworzenie unii bankowej.
Francja popiera użycie ESM w celu bezpośredniego dokapitalizowania baków, pod warunkiem, że będzie się to odbywało pod odpowiednim nadzorem - podkreślił francuski minister finansów. Moscovici dodał, że kwestia ta będzie przedmiotem szczytu europejskich przywódców pod koniec czerwca.
Moscovici wspomniał też o możliwości wykorzystania EFSF, który mógłby "interweniować przez pożyczki dla państwa hiszpańskiego na rzecz dokapitalizowania instytucji finansowych".
Agencja Reutera interpretuje wypowiedzi francuskiego ministra jako sugestię, że aby otrzymać wsparcie dla swojego sektora bankowego, Hiszpania nie musiałaby ubiegać się o kompletny program ratunkowy UE i MFW.
Również przedstawiciele niemieckich władz mówili w środę, że trwają prace nad porozumieniem, które pozwoliłoby Hiszpanii dokapitalizować banki z wykorzystaniem pomocy unijnej, lecz unikając reform gospodarczych narzucanych z zewnątrz.
Podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej prezydent USA Barack Obama i brytyjski premier David Cameron uzgodnili, że konieczny jest "natychmiastowy plan" mający na celu rozwiązanie kryzysu w strefie euro - podało w środę biuro brytyjskiego szefa rządu.(PAP)
jhp/ mc/