W drugiej połowie roku decyzja dot. 23‑proc. stawki VAT - MF

15.04. Łódź (PAP) - Zmiana w ustawie o VAT, która zmierzałaby do utrzymania 23-proc. stawki podatku, mogłaby się znaleźć w ustawie okołobudżetowej związanej z projektem budżetu na...

15.04. Łódź (PAP) - Zmiana w ustawie o VAT, która zmierzałaby do utrzymania 23-proc. stawki podatku, mogłaby się znaleźć w ustawie okołobudżetowej związanej z projektem budżetu na 2014 r. - powiedział PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski. Decyzja ma zapaść w II połowie roku.

Według wiceministra zmiana w ustawie o VAT, która utrzymałaby podstawową stawkę na poziomie 23 proc., byłaby stosunkowo prosta i nie wymagałaby dłuższych prac.

"W tej chwili nie mamy konkretnych planów, żeby taką zmianę przeprowadzić. Musimy poczekać, czy nie będzie kolejnych negatywnych niespodzianek dochodowych, z jakimi mieliśmy do czynienia na początku tego roku, czy też gospodarka europejska - a w ślad za nią Polska - nie zacznie szybciej się rozwijać. To może bezpośrednio wpłynąć na decyzję co do stawki VAT w 2014 r." - powiedział Grabowski.

"Na pewno nie będzie decyzji w tym zakresie w pierwszej połowie roku" - podkreślił.

Wiceminister wyjaśnił, że resort pracuje nad założeniami do projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej, zmierzającego do przywrócenia tzw. klauzuli obejścia prawa podatkowego. MF planuje też utworzenie tzw. Rady ds. Unikania Opodatkowania. Klauzula obejścia prawa pozwala naliczyć wyższy podatek w razie uznania, że dana transakcja miała na celu jedynie obniżenie opodatkowania.

"W najbliższych tygodniach założenia powinny zostać przesłane do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Planujemy ponowne wprowadzenie do Ordynacji podatkowej klauzuli obejścia prawa podatkowego w taki sposób, aby nie mogła być ona zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny. Wydaje nam się, że te przepisy można przygotować tak, aby spełniały warunek konstytucyjności" - powiedział.

Wskazał, że Rada ds. Unikania Opodatkowania byłaby umocowana niezależnie od struktur Ministerstwa Finansów. Opiniowałaby ona sprawy dotyczące klauzuli obejścia prawa podatkowego.

Grabowski dodał, że planowane jest też poszerzenie zakresu informacji o podatnikach, których fiskus mógłby domagać się od banków. Wyjaśnił, że wkrótce rząd zajmie się projektem zmian w Ordynacji podatkowej, który ma dostosować polskie prawo do wymogów dyrektywy unijnej dotyczącej wymiany informacji podatkowych między państwami. Dyrektywa ta przewiduje m.in. dostęp służb skarbowych z innych krajów UE do informacji bankowej o polskich podatnikach.

"Chcemy zrównać uprawnienia polskiego fiskusa z uprawnieniami organów skarbowych z innych państw UE w zakresie dostępu do informacji bankowej" - poinformował wiceminister.

Dodał, że dzięki temu polski fiskus będzie miał takie same uprawnienia w dostępie do informacji o saldach bankowych polskich podatników, jak np. fiskus niemiecki na mocy dyrektywy unijnej.

"Te zmiany są potrzebne, ale tempo ich wprowadzania nie jest najistotniejszą sprawą. Np. kwestie związane z klauzulą obejścia prawa wymagają pogłębionych konsultacji i uwag. Możliwe, że o swoją opinię zostanie poproszona Rada Legislacyjna. Niewykluczone, że zmiany wejdą w życie w przyszłym roku" - dodał.

VAT do obecnego poziomu podniesiono na trzy lata w drodze tzw. ustawy okołobudżetowej (znowelizowała ona ustawę o VAT), związanej z budżetem na 2011 r. Zgodnie z nią w okresie od stycznia 2011 r. do grudnia 2013 r. stawki 22 proc. i 7 proc. zostały podniesione odpowiednio do 23 proc. i 8 proc. Jednocześnie wprowadzono nową stawkę na poziomie 5 proc. dla podstawowych produktów żywnościowych.

Zgodnie z ustawą w 2014 r. stawki VAT mają wrócić do poziomu z 2010 r., jeżeli na koniec 2012 r. relacja długu publicznego do PKB nie przekroczyła 55 proc. (PAP)

mmu/ pad/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansegrabowskipowtórzenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)