Trwa ładowanie...
d3e0ge2

W drugim tygodniu XII drożały zboża i mleko, a taniało mięsa - MRiRW

21.12. Warszawa (PAP) - W drugim tygodniu grudnia droższa była kukurydza, żyto, pszenica oraz drób i mleko, zaś tańsza wieprzowina i wołowina - wynika z cotygodniowych danych...

d3e0ge2
d3e0ge2

21.12. Warszawa (PAP) - W drugim tygodniu grudnia droższa była kukurydza, żyto, pszenica oraz drób i mleko, zaś tańsza wieprzowina i wołowina - wynika z cotygodniowych danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ZBOŻA

W drugim tygodniu grudnia odnotowano dalszy wzrost cen kukurydzy i żyta, natomiast ceny pszenicy i jęczmienia były zbliżone do notowanych w poprzednim tygodniu. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 476 zł/t, tj. o ponad 2 proc. wyższym niż przed miesiącem, ale o 2 proc. niższym niż przed rokiem.

Za żyto konsumpcyjne w skupie uzyskiwano 297 zł/t, tj. o 1,1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 6,7 proc. więcej niż przed miesiącem. Ziarno to było jednak o 18 proc. tańsze niż przed rokiem.

d3e0ge2

Jęczmień paszowy, tak jak tydzień wcześniej, skupowano po 385 zł/t. Było to o 6,2 proc. drożej niż przed miesiącem, ale o blisko 6 proc. taniej niż rok wcześniej.

Cena kukurydzy w analizowanym tygodniu wynosiła średnio 482 zł/t. Była ona o 3,5 proc. wyższa niż w poprzednim tygodniu oraz o 5 proc. wyższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do porównywalnego okresu 2008 r. kukurydza była droższa o 20 proc.

MIĘSO

Pomimo zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia utrzymuje się niski popyt na wieprzowinę i maleją ceny skupu trzody chlewnej. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 07-13.12.2009 r., jej dostawcy otrzymywali średnio 3,80 zł/kg, o 1,5 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o 8 proc. mniej niż przed miesiącem.

d3e0ge2

Niewielkie zmiany cen notowane są na rynku żywca wołowego. W analizowanym okresie za bydło płacono przeciętnie 4,72 zł/kg wobec 4,70 zł/kg w poprzednim tygodniu. Było to o 1,6 proc. więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do cen sprzed roku trzoda chlewna była o 15 proc. tańsza, a bydło o 9 proc. droższe.

Po trwającym od połowy września br. systematycznym spadku cen skupu kurcząt typu brojler, w dniach 07-13.12.br. wzrosły one o 2,3 proc. porównaniu do poprzedniego tygodnia, do 2,93 zł/kg. Za indyki dostawcy otrzymywali przeciętnie 4,48 zł/kg wobec 4,51 zł/kg w poprzednim tygodniu. Drób był o 2-5 proc. tańszy niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena kurcząt była zbliżona do notowanej przed rokiem, a indyków o 10 proc. wyższa.

MLEKO

W analizowanym okresie utrzymała się natomiast wzrostowa tendencja cen mleka w proszku. Odtłuszczone mleko w proszku w porównaniu do poprzedniego tygodnia podrożało o 1,4 proc. i osiągnęło nienotowany w br. poziom 8,06 zł/kg. (PAP)

nik/ jtt/

d3e0ge2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e0ge2