W II kw. Indeks Obciążenia Hipotecznego wzrósł kdk i spadł rdr - DK Notus

03.08. Warszawa (PAP) - W II kwartale Indeks Obciążenia Hipotecznego, mierzący odsetek dochodów przeznaczanych na spłatę kredytu hipotecznego wyniósł 37,5 proc., co oznacza wzrost...

03.08. Warszawa (PAP) - W II kwartale Indeks Obciążenia Hipotecznego, mierzący odsetek dochodów przeznaczanych na spłatę kredytu hipotecznego wyniósł 37,5 proc., co oznacza wzrost w ujęciu kwartalnym o 1,62 pkt. proc. i spadek w ujęciu rocznym o 1,28 pkt. proc.

"W II kwartale tego roku przeciętna polska rodzina na obsługę kredytu przeznaczonego na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym musiała przeznaczyć jeszcze większą część swojego dochodu niż 3 miesiące temu. Indeks Obciążenia Hipotecznego (IOH) sporządzany przez Dom Kredytowy Notus osiągnął wartość 37,50 proc. i wzrósł o 1,62 pkt. proc. Jednak w ujęciu rocznym sytuacja przykładowej rodziny uległa poprawie, bowiem w ciągu 12 miesięcy wartość IOH spadła o 1,28 pkt. proc." - napisano w komentarzu do badania.

Zdaniem autorów badania, o wzroście Indeksu Obciążenia Hipotecznego w II kwartale przesądziły dwa czynniki.

"W największym stopniu zadecydował o tym wzrost oprocentowania kredytów wynikający zarówno z wyższych marż, jak i wzrostu decydującej o oprocentowaniu stawki Wibor. Średnie oprocentowanie dla analizowanego przykładu w II kwartale tego roku wzrosło o 0,25 pkt. proc. do 6,75 procent" - napisano.

"Na wyższe odczyty IOH wpływ miały także wyższe ceny ofertowe metra kwadratowego nabywanych nieruchomości. Te niekorzystne wzrosty nie zostały wystarczająco zniwelowane poprzez w tym przypadku pozytywne zmiany decydującego o wartości Indeksu czynnika. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw dla wybranych województw wzrosło w tym czasie tylko o 0,28 procent" - dodano.

Indeks Obciążenia Hipotecznego pokazuje, jak duży procent dochodów netto polskich rodzin pochłania spłata nowo zaciąganego kredytu hipotecznego. IOH sporządzany jest jako średnia dla 7 największych polskich aglomeracji, przy założeniu, że kredyt na 30 lat na zakup 55 metrowego mieszkania zaciąga dwuosobowa rodzina zarabiająca miesięcznie dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw dla danego województwa. (PAP)

nik/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansehandelbudownictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)