W III w większości sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest negatywnie - GUS

...

22.03.2012 | aktual.: 22.03.2012 14:38

22.03. Warszawa (PAP) - W marcu w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest negatywnie - wynika z badania GUS.

"Najbardziej pesymistyczne oceny, choć mniej niekorzystne niż w lutym, ale znacznie gorsze niż przed rokiem, formułują jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa. Najbardziej optymistycznie, podobnie jak przed miesiącem oraz w marcu zeszłego roku, koniunkturę oceniają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - napisano w komunikacie.

DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 29 (przed miesiącem plus 30). Poprawę koniunktury odnotowuje 33 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 4 proc. (w lutym odpowiednio 34 proc. i 4 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Kierujący firmami zgłaszają wzrost bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży. W konsekwencji oceny bieżące i prognozy dotyczące sytuacji finansowej są optymistyczne. Bieżące i przewidywane ceny mogą rosnąć wolniej niż sygnalizowano w lutym. W tej grupie firm można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia" - napisano w komunikacie.

INFORMACJA I KOMUNIKACJA

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 11 (przed miesiącem plus 13). Poprawę koniunktury odnotowuje 17 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 6 proc. (w lutym odpowiednio 20 proc. i 7 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżący popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa oceniane są negatywnie, nieco gorzej niż przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są bardziej optymistyczne od zgłaszanych w lutym. Sygnalizowany jest nieznacznie szybszy spadek zarówno bieżących, jak i przyszłych cen. W tej grupie firm można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia, choć mniejszego niż planowano w lutym" - napisano w komunikacie.

TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 5 (przed miesiącem minus 11). Poprawę koniunktury odnotowuje 16 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 21 proc. (w lutym odpowiednio 12 proc. i 23 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżący popyt, sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nadal negatywne, choć dużo lepsze od formułowanych w lutym. Po raz pierwszy od listopada zeszłego roku prognozy popytu i sprzedaży są korzystne. Sygnalizowany jest niewielki wzrost zarówno bieżących, jak i przyszłych cen usług. Przewidywania dotyczące redukcji zatrudnienia są zbliżone do prognoz z lutego" - napisano.

ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA

"W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 1 (przed miesiącem minus 10). Poprawę koniunktury odnotowuje 19 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 20 proc. (w lutym odpowiednio 12 proc. i 22 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z optymistycznych prognoz popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej (w lutym przewidywania te były negatywne). Bieżące oceny w tym zakresie są mniej niekorzystne niż przed miesiącem. W marcu sygnalizowane jest utrzymanie dotychczasowego wzrostu cen. W najbliższych miesiącach mogą one rosnąć nieco wolniej niż prognozowano przed miesiącem. Przedsiębiorcy nie przewidują zmian poziomu zatrudnienia" - napisano w komunikacie.(PAP)

fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługigus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)