W jakich branżach będzie praca?

Najlepsze perspektywy zatrudnienia w nadchodzących trzech miesiącach odnotowano dla transportu, logistyki, komunikacji i produkcji przemysłowej

W jakich branżach będzie praca?
Źródło zdjęć: © Fotolia

– wynika z raportu ManpowerGroup.

Spośród 751 przebadanych w Polsce pracodawców, 15 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 7 proc. zamierza redukować etaty a 75 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale. Tak wynika z opublikowanego dzisiaj przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.

- Oznaki stopniowego ożywienia rynku pracy obserwujemy w badaniu już od kilku kwartałów, jednak tak dużego optymizmu wśród przedsiębiorców w Polsce, z jakim mamy do czynienia już drugi raz z rzędu w kwartalnych prognozach, nie było od ponad dwóch lat – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. - To dosyć dobre wiadomości dla osób szukających pracy. Z naszych obserwacji wynika, że pracodawcy nauczeni doświadczeniem, że rynek pracy nieustannie się zmienia, coraz częściej wdrażają elastyczne formy zatrudnienia a także outsourcing procesów. Spodziewamy się wciąż dużego zapotrzebowania na specjalistów, którzy wpłyną na szybki rozwój firm a także, że optymizm do tworzenia nowych etatów będzie z kwartału na kwartał coraz większy - dodaje Iwona Janas.

W II kwartale 2014 r. w siedmiu sektorach (z dziesięciu badanych) prognoza zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm odnotowano dla branży transport/logistyka/komunikacja (+22 proc). Wysokie prognozy zatrudnienia uzyskano również dla produkcji przemysłowej (+18 proc.) a także dla branży rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo (+12 proc.). Pozytywny trend widzimy również w handlu detalicznym i hurtowym, który uzyskał wynik +8 proc., a także w sektorach finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi oraz restauracje/hotele, z prognozą +7 proc. dla obu.

Pracy nie ma co szukać w kopalniach/przemyśle wydobywczym, a także energetyce//gazownictwie/wodociągach. Tam uzyskano ujemną prognozę zatrudnienia, odpowiednio -9 proc. i -8 proc.

- Polska w dalszym ciągu jest krajem atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych – szczególnie z sektora usług BPO, czyli outsourcingu procesów biznesowych, motoryzacyjnego a także badań i rozwoju. Przewidujemy, że zapotrzebowanie na specjalistów będzie tam nadal bardzo duże. Przedsiębiorcy najczęściej poszukują pracowników o kompetencjach technicznych i sprzedażowych, które zapewnią ich firmom szybki wzrost i przewagę konkurencyjną - komentuje Iwona Janas.

W ujęciu rocznym prognozy są wyższe w dziewięciu sektorach. Najbardziej dynamiczny wzrost, o 21 punktów procentowych, odnotowano dla produkcji przemysłowej. Zdecydowanej poprawie uległa również prognoza dla sektorów transport/logistyka/komunikacja oraz restauracje/hotele, odpowiednio o 14 i 11 punktów procentowych. Wzrost o 10 punktów uzyskano dla sektora rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo. Spadek prognozy odnotowano tylko dla instytucji sektora publicznego, o 7 punktów procentowych.

- Niezwykle cieszą mnie wyniki badań Barometru Perspektyw Zatrudnienia, które pokazują potencjał wzrostu liczby nowych miejsc pracy w większości regionów Polski i wzrostu zatrudnienia przede wszystkim w takich działach jak transport/logistyka/komunikacja oraz produkcja przemysłowa – komentuje wyniki badania Jacek Męcina, Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej. – Sygnały dotyczące bezrobocia i popytu na pracę również są pozytywne. Dane obrazujące sytuację w na rynku pracy w styczniu pokazały, że zahamowało tempo wzrostu bezrobocia oraz wzrosła liczba ofert pracy kierowanych do powiatowych urzędów pracy. Szczególnie cieszy wzrost popytu na pracę - w styczniu 2014 roku w porównaniu do grudnia 2013 roku odnotowano wzrost liczby wolnych miejsc pracy we wszystkich województwach, który oscylował w granicach od 3,5 proc. w województwie wielkopolskim do aż 118,1 proc. w zachodniopomorskim. Powyższe sygnały świadczą o przełamaniu negatywnego trendu, co może świadczyć, że najgorszy okres na rynku pracy mamy za sobą.
Rok 2014 może być pierwszym okresem trwałego spadku bezrobocia, o ile unikniemy jakichś nieprzewidzianych wydarzeń o negatywnych konsekwencjach dla gospodarki - dodaje Wiceminister Męcina.

W pięciu regionach Polski (z sześciu badanych) prognoza zatrudnienia dla II kwartału 2014 r. jest dodatnia. Oznacza to, że prawie w całym kraju przeważa optymizm pracodawców, co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najlepszy wynik uzyskano w regionie centralnym, +22 proc. Umiarkowanie wysoką prognozę netto zatrudnienia odnotowano również w regionach południowo-zachodnim i północno-zachodnim, wynosi ona odpowiednio +9 proc. i +7 proc. W regionach południowym i północnym prognoza netto zatrudnienia osiąga +6 proc. dla obu. Dla regionu wschodniego uzyskana prognoza netto zatrudnienia plasuje się na poziomie 0 proc.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (32)