W jakiej branży kierownik zarobi najmniej?
Najniższe płace otrzymywali kierownicy zatrudnieni w nauce i szkolnictwie oraz kulturze i sztuce
06.12.2011 | aktual.: 06.12.2011 08:02
Najniższe płace otrzymywali kierownicy zatrudnieni w nauce i szkolnictwie oraz kulturze i sztuce.
W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń, przeprowadzonym przez Sedlak & Sedlak wzięło udział ponad 19 000 kierowników. Mediana* ich płac kształtowała się na poziomie 5 300 PLN brutto, a połowa zarabiała od 3 580 do 8 000 PLN. Przeciętny udział premii w wynagrodzeniu całkowitym to 12%.
Najwyższe wynagrodzenia (mediana 7 500 PLN) otrzymywali kierownicy w branży technologii informatycznych. Dobrze na tym szczeblu zarządzania zarabiano również w ubezpieczeniach i telekomunikacji (7 000 PLN). Wynagrodzenia kierowników ze szkolnictwa wyższego, służby zdrowia i ochrony środowiska kształtowały się na poziomie 4 500 PLN brutto. Najniższe płace – mediana odpowiednio 3 200 PLN i 3 535 PLN – otrzymywali zatrudnieni na tym szczeblu zarządzania w nauce i szkolnictwie oraz kulturze i sztuce.
Jak kształtowały się wynagrodzenia kierowników w poszczególnych województwach? W mazowieckim 25% zarządzających zarówno małym, jak i dużym zespołem mogło pochwalić się pięciocyfrowymi zarobkami, przekraczającymi odpowiednio 10 000 oraz 11 340 PLN. Najniższe płace na tym szczeblu zarządzania zanotowano w województwach podkarpackim i warmińsko-mazurskim.
Analizując zarobki kierowników małych i dużych zespołów, warto jeszcze porównać wynagrodzenia pracowników posiadających różne wykształcenie. Osoby, które ukończyły studia magisterskie lub inżynierskie zarabiały 6 000 PLN (mediana). Pracownicy z dyplomem licencjata otrzymywali 4 500 PLN, a posiadający wykształcenie podstawowe lub zawodowe – 3 000 PLN. zdecydowanie więcej niż te, które ukończyły wyłącznie szkołę średnią, podstawową lub zawodową. Studia podyplomowe różnicują zarobki, ale nie aż w takim stopniu jak posiadanie certyfikatu MBA.
Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!
Grzegorz Spólnik
- mediana (zwana też wartością środkową ) to w statystyce wartość cechy w szeregu uporządkowanym, powyżej i poniżej której znajduje się jednakowa liczba obserwacji.
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl )