W Kancelarii Prezydenta o sprzedaży bezpośredniej produktów rolniczych
Możliwości poszerzenia sprzedaży bezpośredniej produktów wytwarzanych przez rolników były tematem czwartkowego spotkania w Kancelarii Prezydenta RP z przedstawicielami Izb Rolniczych, w tym Krajowej Rady Izb Rolniczych.
26.02.2015 17:35
Jak podano na stronie prezydenta w internecie, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz zadeklarował jej wsparcie dla uregulowania sprzedaży przez rolników ich produktów. Młotkiewicz podkreślił, że jest to szansa na aktywizację mieszkańców terenów wiejskich i uzyskiwanie przez nich dodatkowych dochodów.
W spotkaniu wzięli udział prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej Stanisław Bartman, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki oraz ekspert Krajowej Rady Izb Rolniczych Krzysztof Przedpełski.
W opinii Szmulewicza spośród miliona drobnych gospodarstw ok. 100 tys. byłoby w stanie produkować i sprzedawać swoje wyroby w ramach sprzedaży bezpośredniej. Prezesi Izb Rolniczych z Małopolskiego i Podkarpackiego podkreślali, że to niezwykle ważne w ich województwach ze względu na specyfikę regionów, a zwłaszcza liczne małe gospodarstwa i bogatą ofertę turystyczną, której doskonałym uzupełnieniem są wytwarzane przez rolników produkty.
Uczestnicy zgodzili się, że poszerzenie katalogu produktów sprzedawanych bezpośrednio przez rolników jest korzystne zarówno dla producentów, jak i konsumentów mogących legalnie zakupić żywność bezpośrednio z gospodarstwa spełniającego przy produkcji określone wymogi sanitarne.
Poruszono także kwestie praktycznej interpretacji przepisów przez organy nadzoru. Zgodnie z unijnymi przepisami organizacje producentów mogą przygotować krajowe wytyczne dobrych praktyk, które po zatwierdzeniu przez władze sanitarne stanowią zbiór wytycznych zarówno dla producentów, jak i organów nadzorujących bezpieczeństwo produkcji.
Wzorem może stać się poradnik dla branży serowarskiej przygotowany - przy wsparciu Kancelarii Prezydenta RP - przez samorząd województwa podlaskiego. Stworzenie wytycznych dobrych praktyk dla innych sektorów produkcji we współpracy z Izbami Rolniczymi mogłoby wesprzeć rolników pragnących w sposób legalny i bezpieczny przetwarzać i sprzedawać swoje produkty - podała Kancelaria Prezydenta.