Trwa ładowanie...
wolne
28-04-2011 15:35

W którym kraju mają najwięcej wolnego?

Pracownicy w Finlandii, Brazylii i Francji są uprawnieni do największej liczby dni ustawowo wolnych od pracy w skali roku, pracownicy w Indiach, Kanadzie i Chinach mają prawo do najmniejszej liczby takich dni – wynika z badań opublikowanych przez firmę Mercer.

Share
W którym kraju mają najwięcej wolnego?Źródło: thinkstock
dp73bap

Dane pochodzą z raportu Mercer pod tytułem „Worldwide Benefit and Employment Guidelines”* przedstawiającego informacje na temat bieżących światowych praktyk i regulacji dotyczących świadczeń pracowniczych i zasad zatrudniania. Badanie analizuje zarówno ustawowy wymiar dni wolnych od pracy, które firmy obowiązane są zapewnić swoim pracownikom, jak również świąt państwowych w ponad 40 krajach. Porównanie zawarte w publikacji przygotowanej przez Mercer bazuje na analizie obowiązkowych uprawnień urlopowych dla pracownika pracującego pięć dni w tygodniu oraz mającego 10 – letni staż pracy.

Najbardziej hojny pakiet urlopowy mają pracownicy w Europie

Prawo do obowiązkowego pakietu urlopowego, który jest gwarantowaną przez prawo obietnicą firmy do płatnych dni przebywania poza pracą, posiadają pracownicy we wszystkich badanych przez Mercer krajach. Największy wymiar obowiązkowego urlopu wypoczynkowego, w wysokości 30 dni w skali roku, przysługuje zatrudnionym w Finlandii, Brazylii i Francji. Pracownicy na Litwie, w Rosji i Wielkiej Brytanii są uprawnieni do 28 takich dni, natomiast pracownicy z Polski, z liczbą 26 dni, plasują się tuż za nimi. Następni w kolejności są pracownicy z Grecji, Austrii, Danii, Szwecji i Norwegii, którym przysługuje 25 dni płatnego urlopu. Większa część krajów europejskich gwarantuje zatrudnionym obowiązkowy wypoczynek w wymiarze 20 dni w skali roku. Są to takie kraje jak Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Irlandia, Belgia, Holandia, Czechy, Słowacja, Słowenia i Łotwa.

dp73bap

Pracownikom z krajów Azji Pacyfiku powodzi się dużo gorzej. W Australii, Nowej Zelandii, Japonii otrzymują obowiązkowy urlop w wymiarze 20 dni, w Tajwanie 15 dni, w Hong Kongu i Singapurze 14 dni, natomiast najgorzej sytuacja zatrudnionych kształtuje się w Indiach i Chinach – odpowiednio jedynie 12 i 10 dni płatnego urlopu.

USA nie oferuje ustawowego wymiaru urlopu, ale zwyczajowo pracownicy otrzymują go w wysokości średnio 15 dni, w Kanadzie natomiast, ustawowo przysługuje 10 dni wolnego.

Jako uzupełnienie do rocznego urlopu i świąt państwowych w niektórych państwach pracodawcy są prawnie zobowiązani do udzielenia urlopu okolicznościowego swoim pracownikom, na przykład z okazji zawarcie związku małżeńskiego, czy z powodu śmierci współmałżonka lub bliskiego krewnego. Badanie Mercer pokazuje także, iż nawet jeśli nie ma takich wymagań, spora cześć większych firm zapewnia swoim pracownikom dodatkowe dni urlopu w przypadku szczególnych okoliczności. “Pracodawcy próbujący koordynować swoją działalność biznesową w wymiarze światowym są w pułapce wielości przepisów prawnych w przypadku urlopów” - komentuje Matthew Hunt, szef zespołu Mercer, który doradza międzynarodowym firmom w zakresie ich praktyk związanych z zatrudnieniem. “Święta państwowe zakorzenione są w lokalnych tradycjach oraz religijnych wierzeniach, dlatego trudno byłoby zmieniać praktykę. Wraz z rosnącą różnorodnością kulturową w globalnej sile roboczej, pojawia się presja do większej elastyczności w zakresie świąt państwowych.” –
dodaje.

Uprawnienia do urlopu - porównanie światowe

Dane oparte są na ustawowych uprawnieniach dla pracownika pracującego 5 dni w tygodniu oraz mającego 10 – letni staż pracy.

dp73bap

1 Finlandia: Niedziele nie są wliczone w kalkulacje, ale soboty tak. Oznacza to, że pracownicy są uprawnieni do 5 tygodniowego urlopu w skali roku.
2 Francja: Prawo gwarantuje 5 tygodniowy płatny urlop (to jest, 30 dni kalendarzowych + niedziele)
3 Litwa: Minimalny wymiar urlopu rocznego to 28 dni kalendarzowych
4 Rosja: 28 dni kalendarzowych
5 Wielka Brytania: Obowiązujący od 1 kwietnia 2009, pracownik (robotnik) jest uprawniony do 28 dni rocznego urlopu (wcześniej do 24 dni). Święta państwowe (których jest 8 w Wielkiej Brytanii) mogą być zaliczone do rocznego wymiaru urlopu.
6 Polska: Długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy – przysługuje 20 dni w przypadku stażu pracy poniżej 10 lat, 26 dni w przypadku stażu pracy powyżej 10 lat.
7 Grecja: Pracownicy, którzy osiągną 10 lat stażu pracy u tego samego pracodawcy lub 12 lat u kilku, są uprawnieni do 25 dni urlopu wypoczynkowego
8 Norwegia: Pracownicy są uprawnieni do 25 dni urlopu rocznie. Dni robocze są zdefiniowane jako wszystkie dni z wyjątkiem niedziel.
9 Węgry: Obowiązkowy urlop jest wyliczany na podstawie wieku pracownika (minimum 20, max 30 dni po skończeniu wieku 45 lat). Pracownik w wieku 31/32 będzie uprawniony do 23 dni.
10 Hiszpania: Płatny wymiar urlopu jest nie niższy niż 30 dni kalendarzowych lub 22 dni roboczych. 11 Portugalia: Liczba 22 dni roboczych jest powiększana, o od jednego do trzech dni, jeśli pracownik nie opuścił bez usprawiedliwienia jakiegokolwiek dnia roboczego w zeszłym roku.
12 RPA: 21 następujących po sobie dni w roku. Jest to równe 3 tygodniom przebywania poza pracą. Weekendy w czasie urlopu są wliczone w okres poza pracą.
13 Niemcy: W przypadku 5 dniowego tygodnia pracy, obowiązkowy wymiar urlopu wynosi 20 dni roboczych. Firmy zazwyczaj uzupełniają urlop swoim pracownikom: zazwyczaj 30 dni roboczych w przypadku 5 dniowego tygodnia pracy.
14 Australia: Prawo zapewnia 4 tygodnie urlopu rocznie.
15 Japonia: Roczny wymiar urlopu jest zmienny w zależności od stażu pracy – 20 dni w przypadku pracowników z 10 letnim stażem pracy.
16 Holandia: Obowiązkowe zasady mają marginalny charakter. Zwyczajem dla pracodawców jest przyznawanie większej liczby dni wolnych swoim pracownikom (pomiędzy 25 i 30 dni).
17 Nowa Zelandia: Każdy pracownik jest uprawniony do 4 tygodniowego płatnego urlopu po 12 miesiącach pracy.
18 Korea Południowa: Roczny urlop jest zmienny w zależności od stażu pracy – 19 dni dla pracownika z 10 letnim stażem pracy
19 Tajwan: Roczny urlop jest zmienny w zależności od stażu pracy – pracownicy ze stażem pracy dłuższym niż 5 lat i krótszym niż 10 lat są uprawnieni do 14 dni wolnego, pracownicy ze stażem pracy powyżej 10 lat są uprawnieni do dodatkowego jednego dnia za każdy przepracowany rok, do maksymalnego wymiaru urlopu 30 dni.
20 USA: Prawo federalne nie nakazuje płacenia za czas poza pracą. Aczkolwiek polityka wakacyjna różni się znacznie, wiele organizacji zapewnia 3 tygodnie wakacji po od 5 do 10 latach stażu. Członkowie związków generalnie mają wymiar urlopu sprecyzowany w układach zbiorowych.
21 Hong Kong: Roczny urlop jest zmienny w zależności od stażu pracy – 14 dni dla pracownika z 10 letnim stażem pracy
22 Singapur: Roczny urlop jest zmienny w zależności od stażu pracy – 14 dni dla pracownika z 10 letnim stażem pracy
23 Indie: Każdy pracownik (robotnik), który przepracuje 240 dni lub więcej w roku kalendarzowym jest uprawniony do urlopu na następujących warunkach: jeden dzień za każde 20 dni pracy w ciągu zeszłego roku kalendarzowego.
24 Kanada: Obowiązkowy wymiar urlopu różni się pomiędzy prowincjami. Dane w tabeli wyrażają wymiar urlopu dla Ontario: dwa tygodnie płatnego urlopu. Firmy zazwyczaj uzupełniają ustawowy wymiar, liczba dni wolnych różni się między firmami i może dochodzić do 6 tygodniowych wakacji po 20 lub 25 latach pracy.
25 Chiny: pracownik jest uprawniony do 5 dniowego płatnego urlopu jeśli łączny staż pracy jest większy niż rok i mniejszy niż 10 lat; do 10 dniowego płatnego urlopu jest uprawniony pracownik ze stażem pracy większym niż 10 lat i mniejszym niż 20 lat.

Źródło: Mercer

dp73bap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp73bap
dp73bap