W maju RBN m.in. o bezpieczeństwie energetycznym Polski
21.04. Warszawa (PAP) - Ocena zmian mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski to jeden z tematów planowanego na maj posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego -...
21.04. Warszawa (PAP) - Ocena zmian mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski to jeden z tematów planowanego na maj posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział w niedzielę PAP rzecznik szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marcin Skowron.
"Kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zostało zaplanowane na maj. Zgodnie z wytycznymi prezydenta Bronisława Komorowskiego jednym z punktów rozmów będzie ocena zmian zachodzących w środowisku bezpieczeństwa energetycznego Polski zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych" - poinformował Skowron.
Jak dodał, ma to związek z analizami prowadzonymi przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, jakie odbywały się m.in. w ramach Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.
Informacja o dokładnym terminie i szczegółowym porządku obrad majowego posiedzenia Rady zostanie podana w nadchodzącym tygodniu.
O tym, że bezpieczeństwo energetyczne będzie tematem posiedzenia RBN mówił w niedzielę wicepremier, lider PSL Janusz Piechociński, który był gościem programu "Kawa na ławę" w TVN24.
"Będzie RBN o sytuacji gazowo-energetycznej w Europie środkowo-wschodniej" - powiedział Piechociński. "Zwracam uwagę, że nie tylko Rosjanie, ale również inni partnerzy ze Wschodu rozgrywali polskę kartą gazową, czy próbują rozgrywać" - powiedział Piechociński.
Na początku kwietnia w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut podpisali "Memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości realizacji nowego gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację.
O podpisaniu tego memorandum nie wiedzieli zarówno premier Donald Tusk, jak i minister skarbu Mikołaj Budzanowski, który w efekcie stracił stanowisko. Szef rządu ogłaszając w miniony piątek decyzję o dymisji Mikołaja Budzanowskiego zarzucił mu nieskuteczny nadzór nad spółkami strategicznymi. Chodzi o kontrolowane przez ministra skarbu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, do którego należy 48 proc. akcji EuRoPol Gazu.
Zaraz po pojawieniu się informacji o memorandum, na początku kwietnia, o zwołanie posiedzenia RBN w tej sprawie zaapelowała Solidarna Polska. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wydało wówczas komunikat, w którym podkreśliło, że na bieżąco monitoruje kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym i w maju RBN zajmie się tym tematem, ale nie będzie to nadzwyczajne posiedzenie Rady.(PAP)
js/ ura/ pel/