W marcu CPI z bardzo dużym prawdopodobieństwem zbliży się do celu RPP - Dudek, MF

01.03. Warszawa (PAP) - W marcu wskaźnik inflacji z dużym prawdopodobieństwem zbliży się do celu Rady Polityki Pieniężnej, zaś miesiące letnie mogą przynieść obniżenie CPI poniżej...

01.03. Warszawa (PAP) - W marcu wskaźnik inflacji z dużym prawdopodobieństwem zbliży się do celu Rady Polityki Pieniężnej, zaś miesiące letnie mogą przynieść obniżenie CPI poniżej 2 proc. rdr - poinformował PAP Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki. Jego zdaniem dla marcowego i kwietniowego odczytu CPI kluczowe będą ceny żywności, jednak obserwowana tendencja z początku roku nie wskazuje na ryzyka związane z ich znacznym wzrostem.

"W marcu i kwietniu mało prawdopodobne jest, aby powtórzyły się takie wzrosty inflacji mdm, jakie obserwowaliśmy w ubiegłym roku, kiedy ceny miesiąc do miesiąca rosły po ok. 0,7 proc. W tym roku na pewno będzie to niżej, co oznacza, że wskaźnik inflacji rocznej również ulegnie obniżeniu. Jest bardzo prawdopodobne, że już w marcu znacznie zbliżymy się do celu RPP" - powiedział PAP Dudek.

"W przypadku marca i kwietnia decydującą rolę będą odgrywały ceny żywności. Ceny w tej grupie towarów, patrząc na dane za styczeń i luty, pokazują, że tendencja wzrostowa jest nieznaczna i umiarkowana. To powinno ważyć, że wskaźnik roczny w marcu i kwietniu powinien maleć" - dodał.

"Podtrzymujemy też naszą opinię, że miesiącach letnich wskaźnik roczny inflacji, z dużym prawdopodobieństwem, spadnie poniżej 2 proc." - podkreślił wicedyrektor departamentu w resorcie finansów.

MF podał w poniedziałek rano, że szacuje inflację w lutym tego roku na poziomie 3,0 proc. rdr, a w ujęciu mdm spodziewa się wzrostu cen o 0,3 proc.

"Ten szacunek inflacji wynika z efektów bazy statystycznej. Szacujemy, że w lutym inflacja mdm wzrosła o 0,3 proc. w ubiegłym roku był to wzrost o 0,9 proc. mdm. Ta różnica w dużej części wynika z faktu, że wzrost cen użytkowania mieszkania i nośników energii w lutym szacujemy na 0,8 proc. mdm w zeszłym roku było to 1,9 proc. Również szacujemy, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły nieznacznie o ok. 0,1 proc. mdm wobec wzrostu w ubiegłym roku było to 0,6 proc." - poinformował Dudek.

"W tym roku podwyżki cen energii i usług związanych z użytkowaniem mieszkania nie zaważyły i stąd wskaźnik roczny inflacji uległ istotnemu obniżeniu, co jest zgodne z naszymi przewidywaniami" - dodał.

Jednocześnie przedstawiciel MF podkreślił, że ten szacunek będzie nieporównywalny z danymi, które GUS ogłosi w połowie marca ze względu na przeszacowania koszyka inflacyjnego.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finansedługinflacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)