W marcu OFE zarobiły dla przyszłych emerytów średnio 2,5 proc.
W marcu br. Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE)
wypracowały dla swoich klientów średnio 2,5 proc. zysku. Miesiąc
wcześniej, straciły średnio 3,8 proc. - poinformowała w
swoim raporcie spółka Analizy Online.
02.04.2009 | aktual.: 06.04.2009 07:48
W marcu br. Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE)
wypracowały dla swoich klientów średnio 2,5 proc. zysku. Miesiąc wcześniej, straciły średnio 3,8 proc. - poinformowała w swoim raporcie spółka Analizy Online.
Jako przyczynę poprawy sytuacji finansowej OFE, autorzy raportu podają, że w marcu, po raz pierwszy od października 2007 r., wzrosły wszystkie indeksy giełdowe.
Indeks szerokiego rynku WIG, w odniesieniu do zamknięcia sesji z ostatniego dnia lutego, był wyższy o 10,8 proc., a WIG20 zakończył marzec wzrostem na poziomie 10,2 proc.
Spółka Analizy Online wskazuje też na marcowy wzrost cen akcji, który był pochodną niektórych wskaźników gospodarczych. Przytacza dane GUS, o tempie wzrostu PKB w IV kwartale 2008 r. wynoszącym 2,9 proc., co było zgodne z oczekiwaniami analityków.
Z raportu wynika też, że wzrostom na polskiej giełdzie towarzyszył spadek rentowności obligacji, spowodowany spadkiem inflacji i oczekiwaniem na obniżkę stóp procentowych.
Największy wzrost, jak podaje spółka Analizy Online, zanotowała jednostka rozrachunkowa OFE Polsat. W marcu, w stosunku do lutego jej wartość wzrosła o 4,7 proc.
Każdy posiadacz indywidualnego konta w OFE ma odpowiednią ilość jednostek rozrachunkowych, których aktualna wartość jest zmienna i zależy od zysków lub strat funduszu, zaś suma wartości jednostek rozrachunkowych stanowi kwotę zebraną na indywidualnym koncie emerytalnym.
Według rankingu Analizy Online, drugie miejsce pod względem zyskowności zajął w marcu fundusz AIG OFE (wartość rozrachunkowej jednostki wzrosła w nim o 2,8 proc.). Trzecie miejsce przypadło Generali OFE i ING OFE (w obydwu wartość jednostki rozrachunkowej wzrosła o 2,7 proc.)
Najsłabiej wypadł natomiast Allianz Polska OFE, który w marcu wypracował dla swoich klientów zysk na poziomie 1,8 proc. Niewiele lepsze były w marcu AXA OFE i Commercial Union OFE (w obydwu zysk wyniósł 2,1 proc.).
Natomiast w długoterminowym rankingu Analizy Online, liderami zostały AXA OFE i Allianz OFE, które otrzymały najwyższą, przyznawaną w tym rankingu notę 5a.