W MPiPS ma się odbyć spotkanie związkowców i pracodawców
W MPiPS ma się odbyć spotkanie związków zawodowych i organizacji pracodawców. Ma ono dotyczyć reformy formuły dialogu społecznego, po tym jak ponad rok temu związkowcy wycofali się z prac Komisji Trójstronnej, argumentując, że dialog w jej ramach był pozorowany.
09.01.2015 16:55
O dialogu społecznym rozmawiano też w minioną środę w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie odbyło się z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego - który był inicjatorem podjęcia dialogu - ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza, związkowców i pracodawców. Teraz uczestnicy spotkania mają się spotkać ponownie, by dyskutować o swoich projektach dot. wznowienia przerwanego dialogu.
Jak poinformował PAP rzecznik MPiPS Janusz Sejmej, termin spotkania jest w trakcie ustalania ze związkowcami i pracodawcami, i możliwe, że poznamy go na początku przyszłego tygodnia.
"Minister Kosiniak - Kamysz zaproponował takie spotkanie w środę. Liderzy wszystkich siedmiu organizacji wyrazili na nie zgodę. Odbędzie się ono w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), w składzie liderzy i eksperci poszczególnych organizacji" - poinformowała PAP ekspertka Forum Związków Zawodowych, Anna Grabowska. Wśród organizacji zainteresowanych udziałem w spotkaniu, Grabowska wymieniła liderów trzech związków zawodowych: Solidarności, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych; oraz czterech organizacji pracodawców: Business Centre Club, Pracodawców RP, Lewiatana i Związku Rzemiosła Polskiego.
Własne pomysły stworzenia nowego ciała dialogu społecznego zaproponowała zarówno strona związkowa jak i pracodawcy. W myśl obu projektów, Komisję Trójstronną miałaby zastąpić Rada Dialogu Społecznego o znacznie silniejszej pozycji i kompetencjach oraz bardziej niezależna od strony rządowej. "Jest wspólny projekt związkowy i wspólny projekt pracodawców. Oba projekty są ze sobą zgodne mniej więcej w 80 proc." - powiedziała Grabowska.
Podkreśliła, że pomiędzy obydwoma projektami nadal są jednak istotne różnice, dlatego eksperci wszystkich wymienionych organizacji chcą wspólnie pracować nad maksymalnym ich ujednoliceniem. Według niej prace te miałyby odbyć się przed spotkaniem w MPiPS, tak aby minister Kosiniak-Kamysz mógł zapoznać się z jak najbardziej jednolitą propozycją. Grabowska zaznaczyła, że związkowcy i pracodawcy dążą do ujednolicenia swoich inicjatyw na poziomie 90 proc.