Trwa ładowanie...
d2hfs71

W nadchodzących kwartałach można spodziewać się spadku dynamiki kredytów - NBP

10.07. Warszawa (PAP) - W nadchodzących kwartałach można spodziewać się spadku dynamiki kredytów - podano w "Raporcie o stabilności systemu finansowego NBP z lipca 2012...

d2hfs71
d2hfs71

10.07. Warszawa (PAP) - W nadchodzących kwartałach można spodziewać się spadku dynamiki kredytów - podano w "Raporcie o stabilności systemu finansowego NBP z lipca 2012 r.".

"Wydaje się, że w nadchodzących kwartałach można spodziewać się spadku dynamiki kredytów. Przemawiają za tym zmiany w otoczeniu prawnym banków, w tym zaostrzenie regulacji nadzorczych, które szczegółowo omawia grudniowa edycja raportu z 2011 r. Niepewność otoczenia gospodarczego i gorsze perspektywy wzrostu w 2012 r. mogą przyczyniać się do osłabienia popytu na kredyty, jak i do ograniczania ich podaży przez banki" - napisano w raporcie.

NBP podał w raporcie, że perspektywy wzrostu kredytów dla gospodarstw domowych są gorsze niż w okresie analizowanym w poprzednim raporcie.

"W 2012 r. można się spodziewać dalszego spadku wartości tych kredytów(konsumpcyjnych - PAP) i negatywnego wpływu tego zjawiska na wyniki finansowe sektora bankowego" - dodano.

d2hfs71

W raporcie poinformowano, że większość banków o najwyższych portfelach kredytów konsumpcyjnych zapowiada na 2012 r. bardzo niski ich wzrost lub spadek.

"Nie można jednak wykluczyć, że część mniejszych banków zdecyduje się na rozwinięcie oferty kredytów konsumpcyjnych" - napisano.

Zdaniem NBP w krótkim terminie więcej czynników wskazuje również na niski popyt na kredyt ze strony przedsiębiorców.

"W dłuższym horyzoncie można oczekiwać wzrostu popytu na kredyt w związku z realizacją dużych projektów w sektorze energetycznym i związanych z ochroną środowiska" - dodano.

NBP spodziewa się ponadto obniżenie popytu na kredyt mieszkaniowy, co z kolei będzie zdaniem banku pochodną zmian regulacyjnych oraz prawdopodobnego wzrostu kosztów finansowania banków. (PAP)

kuc/ jtt/

d2hfs71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hfs71