Trwa ładowanie...
d4jh9z7

W Niemczech poniżej trzech milionów bezrobotnych

Dzięki korzystnej koniunkturze liczba bezrobotnych w Niemczech zmalała w kwietniu o 111 tysięcy osób.
Share
W Niemczech poniżej trzech milionów bezrobotnych
Źródło: © Creativemarc - Fotolia.com
d4jh9z7

Dzięki korzystnej koniunkturze liczba bezrobotnych w Niemczech zmalała w kwietniu o 111 tysięcy osób.

Wiosenne ożywienie odbiło się korzystnie również na niemieckim rynku pracy. Po raz pierwszy w tym roku liczba bezrobotnych spadła do poniżej trzech milionów. Federalna Agencja Pracy (BA) zarejestrowała 2,94 mln osób poszukujących zatrudnienia. Ostatnio zarejestrowano w kwietniu tak niską liczbę bezrobotnych 22 lata temu. - W kwietniu 2014 było o 111 tys.mniej osób bez pracy niż w marcu bieżącego roku i o 77 tysięcy mniej niż przed rokiem – podała w środę (30.04) Federalna Agencja Pracy w Norymberdze.

Przedstawiciel BA poinformował też, że stopa bezrobocia spadła do 6,8 procent; z 7,1 procent w poprzednim miesiącu. Ten spadek szef BA Frank-Juergen Weise uzasadnił przede wszystkim „korzystnymi warunkami ramowymi”.

d4jh9z7

Wiosną przeważnie odnotowuje się spadek bezrobocia, ponieważ branże uzależnione od warunków pogodowych jak budownictwo czy turystyka, mogą znów oferować miejsca pracy.

Inne wyliczenia na temat bezrobocia

Oficjalna liczba ludzi bez pracy nie odzwierciedla jednak faktycznego rozmiaru bezrobocia. Jeżeli doliczymy bezrobotnych, uczestniczących w programach zwiększających możliwość zatrudnienia, albo osoby niezdolne do pracy z powodu choroby, to w kwietniu bez pracy było 3,87 mln ludzi. Warto jednak zauważyć, że spadł również wskaźnik niedostatecznego zatrudnienia i to o 107 tys. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Konflikt z Rosją a sytuacja gospodarcza Niemiec

Według Instytutu Badania Rynku Pracy i Zawodów (IAB) rynek zatrudnienia będzie się dobrze rozwijać również w następnych miesiącach. – Oczywiście, że świadomi jesteśmy ryzyka gospodarczego, związanego z konfliktem z Rosją, ale generalnie mechanizmy ożywienia gospodarczego są dosyć solidne - wyjaśnił ekspert z IAB Enzo Weber. - Dzięki dobrej koniunkturze możemy się spodziewać dalszej redukcji bezrobocia.

d4jh9z7

Również szef BA nie oczekuje, by kryzys ukraiński miał się w szczególny sposób odbić na niemieckim rynku pracy. – Nasza wymiana handlowa z Ukrainą jest znikoma – dodał. Za to do Rosji, która eksportuje do Niemiec przede wszystkim ropę naftową i gaz, idzie prawie 4 procent niemieckiego eksportu.

W jednym roku blisko 380 tys. nowych miejsc pracy

Według wstępnych wyliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), w marcu 2014 roku pracowało 41,8 mln osób, mających miejsce zamieszkania w Niemczech. W porównaniu z marcem 2013 roku, jest to wzrost o 376 tys. osób, albo 0.9 procent.

dpa, AFP, rtr / Iwona D. Metzner
red. odp.: Małgorzata Matzke

d4jh9z7

Podziel się opinią

Share
d4jh9z7
d4jh9z7