W ocenie rządu poziom bezpieczeństwa w zakładach pracy w 2007 roku był niewystarczający
Ministerstwo Pracy przygotowuje krajowy program na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2009 – 2012.
17.09.2008 07:43
Jego celem jest zmniejszenie za cztery lata o 25 proc. ogólnego wskaźnika częstotliwości wypadków przy pracy. W Polsce w 2007 r. wyniósł on 0,089 na 100 tys. pracujących. Poszkodowanych w 2007 r. było 99 171 osób (wzrost o 3,9 proc.). W ciężkich wypadkach zostały poszkodowane 1002 osoby (wzrost o 1,5 proc.), 479 zatrudnionych poniosło śmierć (spadek o 2,8 proc.).
Zdaniem rządu Państwowa Inspekcja Pracy powinna częściej korzystać z prawa występowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskami o podwyższenie składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – w podmiotach, w których stwierdzono naruszenie przepisów BHP.
Sprawozdanie PIP za ubiegły rok potwierdza, że inspektorzy bardzo rzadko korzystają z tego instrumentu, który ma wymusić przestrzeganie zasad BHP.
W ubiegłym roku PIP skierowała do ZUS tylko 57 wniosków o podniesienie składki na ubezpieczenie wypadkowe. Były one kierowane po stwierdzeniu rażących naruszeń przepisów o BHP w czasie dwóch kolejnych kontroli.
ZUS poważnie potraktował te wnioski, bo na wszystkie zareagował decyzją o podwyższeniu składki o 100 proc., a więc pracodawca odczuł interwencję PIP na własnej kieszeni.
Ponadto PIP w latach 2009 – 2012 ma prowadzić kampanię prewencyjno-kontrolną adresowaną do małych i średnich firm z sektora budowlanego i działalność informacyjną skierowaną do małych i średnich przedsiębiorstw dotyczącą wypełniania przez nich obowiązków wynikających z przestrzegania zasad BHP.
Podnieść ma się poziom bezpieczeństwa na wsiach. Okazją będzie wdrożenie zasady wzajemnej zgodności, czyli wymagań, które będą musiały spełniać gospodarstwa rolne m.in. w zakresie ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami wynikającymi z prowadzonej produkcji i zapewnienia dobrostanu zwierzętom.
Wśród nich są również do spełnienia warunki BHP w gospodarstwie rolnym. Jeżeli rolnik będzie je lekceważył, poniesie konsekwencje finansowe. Sankcje mają polegać na obniżeniu kwot dopłat bezpośrednich. Agencja wypłacająca je rolnikom ma kontrolować, czy spełniają wymagania BHP.
Planuje się, że zasada wzajemnej zgodności ma być obowiązkowa od 2013 roku, jednak od 2009 roku niektóre jej elementy mogą być już uruchamiane. Ministerstwo Pracy otrzymało uprawnienia pozwalające na koordynację polityki państwa dotyczącej BHP. Możliwe więc, że będzie miało większy wpływ na tematykę kontroli PIP.
Ponadto program rządowy przewiduje zatrudnienie w administracji centralnej wystarczającej liczby osób posiadających odpowiednią wiedzę w dziedzinie BHP i ochrony zdrowia pracowników. Dzięki ich pracy ma się podnieść poziom aktów prawnych wydawanych przez poszczególne ministerstwa na postawie art. 237 [15] kodeksu pracy.
—zal