Trwa ładowanie...
d1fvqzm
23-11-2010 12:35

W partnerstwie łatwiej o fundusze unijne

Przedsiębiorcy sektora MSP, którzy starają się o dotacje unijne, zadają sobie wiele pytań. Czy poradzę sobie finansowo? Czy mój pomysł ma szansę powodzenia? Czy posiadam odpowiednie zaplecze techniczne, wiedzę i kapitał ludzki? Odpowiedź nie zawsze jest twierdząca. Co wtedy?

d1fvqzm
d1fvqzm

Planowanie realizacji zadań w projekcie unijnym to przede wszystkim określenie, czy będę wykonywać je samodzielnie, czy też powinienem zlecić prace firmie zewnętrznej lub znaleźć partnera.

- Przedsiębiorcy, którzy z powodów organizacyjnych czy też finansowych nie udźwigną projektu unijnego samodzielnie, mogą stworzyć konsorcjum z inną firmą lub organizacją. Dzieje się tak również, gdy chcemy wziąć udział w konkursie, w którym dofinansowanie jest przyznawane wyłącznie dla projektów przygotowanych w partnerstwie - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

Jeśli o dofinansowanie występujemy samodzielnie, nasza uwaga skupiona jest wyłącznie na poprawnym wypełnieniu wniosku, sporządzeniu dobrego biznesplanu i realizacji projektu. Gdy wiemy, że nie poradzimy sobie sami, musimy dodatkowo poszukać odpowiedniego partnera biznesowego lub podwykonawców.

- Wybór partnera biznesowego musi być przede wszystkim zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Partner musi spełniać określone we wniosku kryteria. Należy także zawrzeć umowę partnerską, jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Poza tym, powinien to być partner, który ma doświadczenie w danej dziedzinie i którego darzymy zaufaniem - dodaje Aneta Grzyb-Hejduk.

d1fvqzm

Zlecając część prac podwykonawcom lub dzieląc się nimi z firmą partnerską powinniśmy na wstępie przeanalizować wszystkie zadania projektu i ustalić, kto realizuje jaki obszar. Jest to niezbędne, bo w wielu konkursach o fundusze informacje o zadaniach lub kosztach należy podać już na etapie aplikowania.

Współpraca z firmą zewnętrzną to większa odpowiedzialność, ale także dodatkowe korzyści. Niekiedy kryteria oceny konkursu umożliwiają zdobycie dodatkowych punktów w ocenie merytorycznej za złożenie wniosku w partnerstwie z podmiotami określonego rodzaju (np. jednostkami badawczo-rozwojowymi). Wybór odpowiedniego partnera może podwyższyć wiarygodność i jakość projektu. W przypadku firm o słabszej pozycji, decyzja o pozyskaniu mocnego partnera zwiększy wiarygodność projektu.

Pomocne w analizie naszych możliwości, decyzji o podziale zadań i sposobie realizacji projektu będzie nowe szkolenie Akademii PARP „Pozyskiwanie funduszy UE na projekty w MSP”. Dowiemy się o możliwościach finansowania firmy w ramach funduszy unijnych, technikach planowania projektu i przygotowań do aplikowania oraz właściwej realizacji projektu.

Na portalu www.akademiaparp.gov.pl znajdują się 23 szkolenia w pięciu zakresach tematycznych: finansowo-prawnym, zarządzanie strategiczne i operacyjne, umiejętności menedżerskie i osobiste, marketing i sprzedaż oraz wiedza ogólna i otoczenie biznesu. Wszyscy przedsiębiorcy i pracownicy sektora MSP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę. Wiedza zdobyta w szkoleniach e-learningowych potwierdzana jest certyfikatem.

Więcej informacji:
msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 0-801 444 MSP (czyli 0-801 444 677)

d1fvqzm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fvqzm