W październiku OFE nie zarobiły

Październik nie był pomyślnym miesiącem dla
otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Korekta na rynku akcji oraz
obniżki cen obligacji spowodowały, że żadnemu OFE nie udało się
wypracować dodatniej stopy zwrotu - podała we wtorek w raporcie
spółka Analizy Online.

08.11.2005 | aktual.: 08.11.2005 11:16

Październik nie był pomyślnym miesiącem dla otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
. Korekta na rynku akcji oraz obniżki cen obligacji spowodowały, że żadnemu OFE nie udało się wypracować dodatniej stopy zwrotu - podała we wtorek w raporcie spółka Analizy Online.

Według autorów raportu, najmniejsze straty w minionym miesiącu miały: OFE Polsat (-0,94 proc.), OFE Allianz (-1,77 proc.) oraz OFE Commercial Union (-1,84 proc.). Największy spadek wartości aktywów zanotowały natomiast OFE PZU Złota Jesień (-2,64 proc.), OFE ING Nationale-Nederlanden Polska (-2,59 proc.) oraz OFE Sampo (-2,49 proc.).

W portfelach najsłabszych funduszy dominowały udziały w akcjach PKN Orlen, których cena w październiku spadła o 12 proc. oraz akcje banków. Bardzo słabe wyniki tych akcji przełożyły się na znaczne zmniejszenie wartości jednostek rozrachunkowych tych funduszy - wyjaśniają eksperci Analizy Online.

Zdaniem analityków, na tle funduszy emerytalnych, OFE Bankowy stosuje bardzo agresywną politykę inwestycyjną. Na koniec września jego zaangażowanie w akcje wyniosło 33,6 proc. i w ciągu miesiąca zwiększyło się do 37,3 proc.

Ważną cechą OFE Bankowy jest to, że w porównaniu do wielu innych, udział akcji spółek, które w październiku spadły najwięcej (PKN Orlen, Pekao, PKO BP) nie jest wysoki. To pozwoliło zarządzającemu zminimalizować straty z inwestycji w akcje pomimo bardzo wysokiego zaangażowania aktywów na tym rynku - podkreślają.

Jak wynika z raportu, w okresie długoterminowym, od lutego najlepszy był OFE AIG. Na drugim miejscu znalazł się OFE DOM, a na trzecim OFE Generali. Z grupy trzech najlepszych funduszy wypadły OFE ING-NN oraz OFE PZU Złota Jesień. Przez kilka miesięcy wskaźnik relacji zysku do ryzyka był w nich na bardzo wysokim poziomie, ale od dwóch miesięcy ich pozycja wyraźnie słabnie.

Analitycy podkreślają, że korekta na polskim rynku akcji była pogłębiona zawirowaniami politycznymi. W październiku WIG stracił 5,3 proc., a wartość indeksu 20 największych i najbardziej płynnych spółek - WIG 20 - spadła o 7,1 proc.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)