Trwa ładowanie...

W piątek plan konsolidacji finansów publicznych

W piątek na konferencji prasowej premier Donald Tusk przedstawi plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych. "Trzeba będzie bardzo otwarcie powiedzieć ludziom w Polsce, gdzie potrzebne będą twarde decyzje po to, żeby Polska nie wpadła w pętlę zadłużenia" - podkreślił szef rządu w poniedziałek w Gdyni.

W piątek plan konsolidacji finansów publicznychŹródło: AFP
d3r8o5h
d3r8o5h

W piątek na konferencji prasowej premier Donald Tusk przedstawi plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych. - Trzeba będzie bardzo otwarcie powiedzieć ludziom w Polsce, gdzie potrzebne będą twarde decyzje po to, żeby Polska nie wpadła w pętlę zadłużenia - podkreślił szef rządu w poniedziałek w Gdyni.

Szef rządu nie chciał mówić o konkretach dotyczących planu konsolidacji, ponieważ - jak zaznaczył - jego współpracownicy jeszcze pracują nad pewnymi jego elementami.

Tusk poinformował jednocześnie, że w połowie tego tygodnia powinien mieć szerszą wiedzę na temat "pozycji i możliwości gospodarczych Polski w czasie wychodzenia z kryzysu". - Będą to - jak sądzę - zarówno komunikaty bardzo dobre jeśli chodzi o kondycję polskiej gospodarki, ale także bardzo poważne ostrzeżenie, jeśli chodzi o kwestie dalszego zadłużania się - zaznaczył Tusk.

- Musimy robić to wszystko, co robiliśmy i dobrze to robiliśmy w czasie kryzysu - jeśli chodzi o gospodarkę. Trzeba będzie bardzo otwarcie powiedzieć ludziom w Polsce, gdzie potrzebne będą twarde decyzje po to, żeby Polska nie wpadła w pętlę zadłużenia. O jednym i drugim będę mówił (na konferencji) w Warszawie - podkreślił Tusk.

d3r8o5h

O tym, że pod koniec stycznia zostanie przedstawiony plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych mówił w zeszłym tygodniu szef zespołu doradców premiera Michał Boni. Jak zaznaczył, plan ma zapewnić stabilność i bezpieczeństwo finansów publicznych w następnych latach. Ma to być m.in. odpowiedź na ostrzeżenia ekspertów przed załamaniem się systemu polskich finansów publicznych.

Według resortu finansów wprowadzenie planu ma zapobiec przekroczeniu przez dług publiczny poziomu 55 proc. PKB, a także obniżyć deficyt sektora finansów publicznych. Jednym z kluczowych elementów planu ma być tzw. reguła wydatkowa, która w bardzo rygorystyczny sposób ograniczy wzrost wydatków publicznych w latach 2011-2013.

Boni zaznaczył, że "wśród planów rządu na pierwsze półrocze 2010 r. znalazł się między innymi pakiet ustaw związanych z domknięciem reformy emerytalnej, w tym uwzględniających utworzenie tzw. funduszy typu +B+ dla osób starszych".

- Zapowiadaliśmy już od dłuższego czasu, że taką reformę finansów przeprowadzimy, to jest wprowadzenie w życie programu Platformy Obywatelskiej. Chcemy konsolidacji i przejrzystości finansów publicznych. Wypowiedzi polityków opozycji, że to jest "ucieczka do przodu" premiera, w związku z aferą hazardową, są pozbawione podstaw - powiedział w poniedziałek PAP wiceszef PO Waldy Dzikowski.

d3r8o5h

Według poniedziałkowego dziennika "Polska", Tusk może też poinformować na konferencji prasowej, kiedy rząd zamierza wprowadzić Polskę do strefy euro. Szef MSWiA Jerzy Miller zapowiedział w wywiadzie dla dziennika, że rząd ogłosi również radykalne zmiany w systemie emerytalnym dla służb mundurowych. Podnoszenie wieku emerytalnego dotyczyłoby jednak tylko tych, którzy dopiero rozpoczynają służbę.

W piątkowej konferencji na Politechnice Warszawskiej ma wziąć udział także minister finansów Jacek Rostowski.

d3r8o5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r8o5h