Trwa ładowanie...

W Polsce coraz więcej wiecznych dzieci

Polak jest jak Włoch, jeśli chodzi o niewielką chęć uniezależnienia się od rodziców. W 2011 r. z mamą i tatą mieszkało 44,4 proc. osób w wieku 25-34 lata – donosi "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane GUS

W Polsce coraz więcej wiecznych dzieciŹródło: thinkstock
d2ft2ih
d2ft2ih

W ten sposób żyje już ponad 2,8 mln młodych dorosłych Polaków, czyli o 8 pkt proc. więcej niż w 2005 r.

Według ekspertów wpływa na to sytuacja gospodarcza Polski – wielu młodych nie ma pracy, a ci, którzy ją mają, niewiele zarabiają. "Nie stać ich na samodzielność, nie mają zdolności kredytowej, nie mogą sobie pozwolić ani na kupno mieszkania, ani nawet na wynajęcie go" – mówi socjolog z UW dr Małgorzata Sikorska.

Ale młodzi zostają też z rodzicami dla wygody. "Wychowali się we względnym dobrobycie. Sytuacja, w której przeszliby na własne utrzymanie, byłaby dla nich obniżeniem standardu życia. Dla wielu z nich to trudne do zaakceptowania" – wskazuje dr Tomasz Grzyb, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Jak wynika z danych Eurostatu, większy niż w Polsce odsetek dorosłych dzieci mieszkających z rodzicami notują: Słowacja (56,4 proc.), Bułgaria (55,7), Malta (51,9), Grecja (50,7), Portugalia (46,3) oraz Włochy (44,7).

d2ft2ih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ft2ih