W Polsce jest najmniej dziennikarzy. "Elitarny zawód"
Dziennikarstwo w Polsce coraz bardziej elitarne
05.12.2012 | aktual.: 06.12.2012 08:06
Dziennikarstwo w Polsce coraz bardziej elitarne, w takim sensie, że uprawiane przez coraz mniejszą liczbę osób. Tylko w ubiegłym roku z zawodu odeszło ich około 2 tysięcy.
Prezentując wyniki badań, profesor Bogusława Dobek-Ostrowska z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła, że spośród 14 badanych krajów w Polsce pracuje najmniej dziennikarzy na 10 tysięcy mieszkańców. Zaledwie trzech. Dla porównaia, w Rumunii jest ich 18. W krajach o bezsprzecznie wysokich W standardach uprawiania zawodu - co podkreśliła profesor Dobek-Ostrowska - takich jak Szwecja, Wielka Brytania, Holandia, Finlandia - przeciętnie ośmiu.
*Polecamy: * Najgorsza praca świata?
W badaniach pytano też o osobiste preferencje polityczne. Co drugi polski dziennikarz odmówił odpowiedzi, 30% przyznało się do poglądów lewicowych i centro-lewicowych, 20% do prawicowych i centro-prawicowych. Przeciętny staż zawodowy polskiego dziennikarza to 20 lat, potem następuje wypalenie zawodowe. Wiek: między 21 a 40 lat.
Konferencję „Zmiana w dziennikarstwie. Profesjonalizm i kultura dziennikarska w Polsce” zorganizował Uniwersytet Warszawski i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
MA