Trwa ładowanie...

W Polsce żyje się gorzej niż myślimy. Tak uważają w innych krajach

Ledwie co czwarty Polak uważa, że w kraju żyje się dobrze. A to i tak podejście pełne optymizmu, bo w Europie uważają, że w naszym kraju jest jeszcze gorzej, niż my sami postrzegamy.

Share
W Polsce żyje się gorzej niż myślimy. Tak uważają w innych krajach
Fot: Jacek Kadaj / Shutterstock
d1wgrc8

Ledwie co czwarty Polak uważa, że w kraju żyje się dobrze. A to i tak podejście pełne optymizmu, bo w Europie myślą, że w naszym kraju życie jest jeszcze gorsze, niż się wydaje nam samym. Jesteśmy pod tym względem niechlubnym wyjątkiem, bo generalnie Europejczycy uważają, że za granicą jest lepiej. Na przykład ponad 70 proc. Włochów wyobraża sobie życie we Francji jako idyllę, podczas gdy tylko 40 proc. Francuzów czuje się w swoim kraju jak w bajce.

Wyniki badania Livewhat, które przeprowadził jeden z pracowników Uniwersytetu w Genewie, cytuje brytyjski tygodnik "The Economist". Dowodzą one, że wciąż żywa jest zasada "trawa po drugiej stronie płotu jest zawsze bardziej zielona".

Normą jest bowiem, że obcokrajowcy postrzegają dany kraj lepiej niż ci, którzy w nim na co dzień żyją. Tak jest w przypadku m. in. Szwajcarii, Szwecji, Niemiec, Francji czy Włoch, które są przez wszystkie ankietowane kraje oceniane jako miejsce wręcz idealne.

d1wgrc8

I tak na przykład Szwedzi uważają, że wymarzonym krajem do życia w Europie jest Szwajcaria, z kolei Helweci traktują w ten sposób Szwecję. Jak wynika z badania, bardzo rzadko zdarza się, by ktoś powiedział, że "w tym kraju to mają bardzo źle". Niestety, wciąż za taki uchodzi Polska. Szwajcarzy, Szwedzi, Brytyjczycy, Francuzi i Hiszpanie postrzegają życie nad Wisłą znacznie gorzej niż my sami to oceniamy. Co niepokojące, podobnego zdania są nawet pogrążeni od lat w kryzysie gospodarczym Grecy. To właśnie z Hellenami Polska dzierży czerwoną latarnię - cała Europa bowiem sądzi, że w tych krajach sytuacja mieszkańców jest bardzo niekorzystna. Bardziej łaskawi są dla nas w tym względzie tylko Niemcy i Włosi. Według nich nad Wisłą wcale nie jest tak źle, jak się Polakom wydaje.

"Oberwało się" również Brytyjczykom. Według "The Economist" znaczna część ankietowanych Szwajcarów, Szwedów, Niemców i Francuzów uważa, że na Wyspach żyje się znacznie gorzej niż postrzegają to sami mieszkańcy Wielkiej Brytanii.

Mechanizm ten działa również w drugą stronę. Polacy przesadnie idealizują bowiem życie w innych krajach Unii Europejskiej. Zapytani o sytuację w ośmiu innych państwach za każdym razem wskazują, że żyje się tam znacznie lepiej, niż mówią o tym rdzenni mieszkańcy.

Zdaniem ankietowanych znad Wisły, Grecy na przykład żyją jak "pączki w maśle". Zdania Polaków nie podzielają Szwedzi, Szwajcarzy, a nawet... sami Grecy.

d1wgrc8

Choć Polska z pewnością nie może się pochwalić przesadnie pozytywnym obrazem wśród innych europejskich krajów, to wciąż daleko jej do Rumunii. Zaledwie co trzeci ankietowany uznawał bowiem sytuację w tym kraju za umiarkowanie pozytywną. Dla reszty Rumunia była synonimem biedy i nędzy, a najgorzej oceniali ją Szwedzi i Chorwaci.

d1wgrc8

Podziel się opinią

Share
d1wgrc8
d1wgrc8