W poniedziałek nadawanie naziemne rozpocznie Fokus TV

Nadawanie naziemne w poniedziałek rozpocznie kanał edukacyjny Fokus TV. Na antenie mają pojawić się programy dla dzieci, młodzieży i dorosłych przekazujące wiedzę w przystępny sposób. Nowy program dopełni ofertę telewizji cyfrowej.

W poniedziałek nadawanie naziemne rozpocznie Fokus TV
Źródło zdjęć: © Fotolia | apops

26.04.2014 | aktual.: 28.04.2014 09:04

Najmłodsi będą mogli np. uczyć się angielskiego oglądając anglojęzyczne bajki w oryginalnej wersji językowej. W paśmie kobiecym znajdą się programy poradnikowe, do mężczyzny będą skierowane programy kryminalne i filmy o sportach ekstremalnych. W ramówce znajdą się produkcje własne stacji. Autor internetowego programu "Polimaty" Radosław Koterski będzie realizować autorski program "Tajemnice historii". Monika Tarka i Robert Kilen, znani z programu porannego w Radiu WAWA, w Fokus TV poprowadzą magazyn poradnikowo-rozrywkowy "Para daje radę".

Zgodnie z warunkami koncesji produkcje własne mają wynosić 35 proc. programu. Programy edukacyjne i dokumentalne mają stanowić prawie jedną czwartą oferty kanału. 16 proc. czasu antenowego wypełnią programy poradnicze, a 8 proc. - programy dla dzieci.

Kanały w systemie naziemnej telewizji cyfrowej są nadawane z trzech multipleksów. Fokus TV zastąpi na MUX 1 telewizyjną Jedynkę w wersji standardowej, co oznacza, że od poniedziałku TVP 1 będzie dostępna wyłącznie w wersji HD i będzie nadawana z przeznaczonego w całości dla telewizji publicznej multipleksu trzeciego. Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, do odbioru sygnału TVP 1 i TVP 2 w wysokiej rozdzielczości niezbędne jest wykorzystanie odbiorników telewizyjnych lub dekoderów umożliwiających odbiór sygnału HD.

W związku ze zmianą na MUX 1 - jak podkreśla operator cyfrowych multipleksów spółka Emitel - może być konieczne ponowne przeszukanie pasma w odbiornikach DVB-T w celu wyszukania dostępnych serwisów, co pozwoli na aktualizację listy dostępnych programów.

Nadawcą Fokus TV jest spółka TV Spektrum w całości należąca do Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych. Grupa ZPR jest już nadawcą dwóch kanałów nadawanych z multipleksu pierwszego: Eska TV z teledyskami przebojów zagranicznych i Polo TV z disco polo.

Kanał obok telewizji naziemnej będzie też nadawany w większości sieci kablowych i na platformach satelitarnych.

Stacja rozpocznie emisję jako ostatni z czterech nadawców tematycznych wyłonionych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w konkursie na zagospodarowanie częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej. O koncesję na nadawanie kanału edukacyjnego ubiegało się ośmiu nadawców, TV Spektrum pokonało m.in. Discovery Networks.

15 lutego na MUX 1 nadawanie rozpoczęły wyłonione w konkursie KRRiT TV Trwam oraz skierowana do dzieci TVP ABC. 15 marca wystartowała filmowa Stopklatka TV. Według portalu Wirtualne Media na podstawie danych Nielsen Audience Measurement średnia widownia kanału TVP ABC w okresie od 1 marca do 16 kwietnia br. wyniosła 49 tys. osób. Kanał osiągnął 0,75 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów. Stopklatka TV w okresie od 17 marca br do 16 kwietna br. miała średnio 36 tys. widzów, co przełożyło się na wynik 0,57 proc. udziału w rynku. TV Trwam nie jest objęta badaniami.

Na uzupełnienie oferty naziemnej telewizji cyfrowej i tym samym zakończenie tego etapu cyfryzacji czekają Krajowa Rada i Urząd Komunikacji Elektronicznej. Od odbioru pełnej oferty zależy, czy zostanie uruchomiony kolejny multipleks i czy będzie on bezpłatny. Warunki konkursu na wniosek UKE ma wyznaczyć KRRiT.

Od poniedziałku na MUX 1 oglądać będzie można: Eskę TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Stopklatkę TV i Fokus TV. Z multipleksu drugiego nadawane będą: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, Puls 2, TV6 i Polsat Sport News; z trzeciego: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia i TVP Rozrywka.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)