Trwa ładowanie...

W Poznaniu powstało największe w regionie Centrum Handlowo-Usługowe

28 miesięcy trwała budowa największego w regionie Centrum Handlowo-Usługowego Poznania. Nowa inwestycja w stolicy Wielkopolski o powierzchni 100 tys. m kw. kosztowa 1,2 mld zł.

W Poznaniu powstało największe w regionie Centrum Handlowo-UsługoweŹródło: Fotolia
d248opv
d248opv

28 miesięcy trwała budowa największego w regionie Centrum Handlowo-Usługowego Posnania. Nowa inwestycja w stolicy Wielkopolski o powierzchni 100 tys. m kw. kosztowa 1,2 mld zł.

Jak podkreślają inwestorzy, jest to obecnie jedna z największych inwestycji handlowych w Polsce i Europie Środkowej. W nowym obiekcie znajdzie się 220 butików, 40 wielko- i średnio powierzchniowych sklepów, 40 restauracji i kawiarni oraz m.in. kino, basen i klub fitness.

We wrześniu br. Centrum Posnania uznana została za jedną z najlepszych inwestycji handlowych w Europie i otrzymała prestiżową rekomendację organizatorów tegorocznej edycji konkursu "The European Property Awards" odbywającego się w Londynie.

Budowie obiektu towarzyszyła modernizacja okolicznych ulic, a koszt inwestycji w rozwój infrastruktury drogowej i uzbrojenie niezagospodarowanego terenu o pow. 60 ha wyniósł ok. 100 mln zł.

- Zaproszeni do współpracy europejscy artyści m.in. David Mesgiuch, Elise Morin, czy Suzan Drummen przygotowali współczesne instalacje oraz rzeźby nawiązujące do uniwersalnych wartości, takich jak przyjaźń, miłość, szacunek dla drugiego człowieka i natury. Zostały one umiejscowione w różnych częściach Posnanii. W gronie współczesnych artystów współpracujących z Posnanią znaleźli się także polscy twórcy wzornictwa użytkowego oraz artysta fotogra" - przekazał rzecznik prasowy Centrum Filip Gruszczyński.

d248opv

Jak dodał, efekty pracy artystów można będzie oglądać na 135 metrowej promenadzie łączącej Posnanię z Rondem Rataje. - Mebel miejski, który się tu znajduje, to dzieło dwojga związanych z Poznaniem, uznanych polskich designerów: Doroty Koziary i Tomasza Augustyniaka. Swój projekt artyści nazwali "Sceną Posnania", nawiązując do tradycji teatrów ulicznych - podkreślił Gruszczyński.

Ceremonię otwarcia urozmaici amerykańska aktorka, modelka i projektantka mody Eva Longoria. Gwiazda serialu "Gotowe na wszystko" powiedziała w środę na konferencji prasowej, że bardzo się cieszy z przyjazdu do Poznania, i dzięki temu, że przyleciała dzień wcześniej udało się także zwiedzić miasto, w tym poznańską katedrę i Centrum Kultury Zamek.

Dodała, że nie tylko uwielbia galerie handlowe, ale właśnie fascynacja modą skłoniła ją do samodzielnego projektowania ubrań. - Gdy dorastałam nauczyłam się szyć. Pierwsze rzeczy, jakie uszyłam samodzielnie, to poduszki i zasłony. Później dopiero tworzyłam kostiumy na Halloween i sukienki dla koleżanek. Obsesyjnie interesowałam się także tkaninami, krojem i strukturą odzieży - powiedziała.

Budowa nowego centrum spotkała się z wieloma kontrowersjami. Władze miasta, oraz mieszkańcy Poznania krytykują inwestycję wskazując, że w mieście już teraz jest zbyt dużo galerii handlowych, i że tak ogromny teren można było zagospodarować inaczej, tworząc np. nową dzielnicę Poznania z budownictwem mieszkaniowym. Inni wskazują z kolei na korzyści, w tym powstanie ok. 3 tys. nowych miejsc pracy.

d248opv

Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak zapowiedział we wtorek, że nie weźmie udziału w otwarciu obiektu.

Rzecznik Posnanii odnosząc się do decyzji i słów prezydenta powiedział: "przez cały okres inwestycji byliśmy w kontakcie z Urzędem Miasta Poznania, czy to z prezydentem czy jego zastępcami, czy też podległymi mu służbami, jak ZTM czy ZDM. Ta współpraca zawsze przebiegała poprawnie i nigdy nie było żadnych problemów".- Decyzja prezydenta Jacka Jaśkowiaka jest decyzją polityczną - ocenił Gruszczyński.

Jak mówił, Posnania jest inwestycją, która dopiero zapoczątkuje i zainspiruje dalszy rozwój tej części miasta. - Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ma tutaj powstać nowa dzielnica, cały teren ma pow. 60 ha, a centrum wraz całą infrastrukturą zajmuje zaledwie 9 ha. Realizując Posnanię, przede wszystkim te inwestycje drogowe, zadbaliśmy o to, by powstała tu także podziemna infrastruktura teletechniczna; światłowody, ciepłociągi, które zostaną wykorzystane przez przyszłych deweloperów - powiedział.

ZTM postanowiło o uruchomieniu w środę dodatkowych kursów linii tramwajowych, aby ułatwić mieszkańcom dotarcie do Centrum Posnania.

d248opv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d248opv