Trwa ładowanie...
d4jmtj2

W przyszłym roku remont dłuższej drogi startowej na Lotnisku Chopina

W marcu przyszłego roku zaplanowano rozpoczęcie remontu dłuższej drogi startowej na warszawskim Lotnisku Chopina - poinformował PAP dyrektor portu Michał Marzec. W tym czasie samoloty będą korzystać z krótszej drogi startowej.

Share
d4jmtj2

Lotnisko ma dwie drogi startowe o długości ponad 3,6 km oraz 2,8 km. Od lipca 2010 r. przez 14 miesięcy trwał remont krótszej drogi, ruch odbywał się tylko na dłuższej.

- W przyszłym roku od marca do czerwca będziemy przeprowadzać remont dłuższej drogi startowej. W tym czasie zostanie ona zamknięta dla ruchu samolotów. Będą one miały do dyspozycji krótszą drogę startową. Linie lotnicze zostały już poinformowane o naszych planach - powiedział Marzec.

Rzecznik lotniska Przemysław Przybylski wyjaśnił PAP, że po czterech miesiącach remontu, w czerwcu zostanie ona ponownie oddana do użytku samolotów, ponieważ latem lotnisko obsługuje największy ruch. Jesienią droga ponownie zostanie zamknięta i prace remontowe będą na niej prowadzone w kolejnych etapach do wiosny 2014 r.

- Remont generalny tej drogi będzie polegał m.in. na wymianie wszystkich warstw łącznie z podbudową. Pozwoli to zwiększyć jej nośność. Po remoncie z drogi tej będą mogły regularnie korzystać wszystkie samoloty pasażerskie, także te największe. Obecnie jej stan techniczny nie pozwala na regularne operacje takich maszyn - powiedział Przybylski.

d4jmtj2

Władze lotniska w najbliższych miesiącach zamierzają ogłosić przetarg na remont drogi.

W przyszłym roku planowany jest również remont płyt postojowych, a także dróg kołowania. Zostanie wybudowana nowa droga szybkiego zjazdu dla samolotów opuszczających pas startowy.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2011 r. z usług lotniska skorzystało łącznie ponad 9,3 miliona pasażerów, co stanowi prawie 43 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. Łącznie w ciągu sześciu miesięcy br. na Lotnisku Chopina odprawiono ok. 4 mln 760 tys. podróżnych (wzrost o 11,2 proc. w porównaniu do tego samego okresu ub.r.).

d4jmtj2

Podziel się opinią

Share
d4jmtj2
d4jmtj2