W Puszczach Knyszyńskiej i Białowieskiej przybywa orlików krzykliwych
Większa populacja orlików krzykliwych w Puszczach Knyszyńskiej i Białowieskiej - to główny efekt pięcioletniego programu ochrony tych rzadkich ptaków, który w środę podsumowano na konferencji w Białowieży (Podlaskie).
17.09.2014 16:15
Unia Europejska z programu Life Plus oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyły na ten program łącznie 19 mln zł. Projekt dotyczył ochrony orlików krzykliwych na obszarach Natura 2000 w obu tych kompleksach leśnych.
Koordynatorka projektu, Katarzyna Gurowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku poinformowała PAP, że po to, by pomóc orlikom, przywrócono m.in. użytkowanie 800 ha łąk na gruntach należących do nadleśnictw oraz prywatnych właścicieli. Aby orliki miały łatwiejsze warunki do polowań, zbudowano ok. 800 małych oczek wodnych; powstało też 80 słupów, tzw. czatowni. Ponieważ ptaki te migrują z zarośniętych terenów, wykoszono ok. 300 hektarów. W ramach projektu utworzono też pięć wież widokowych oraz ścieżki edukacyjne.
Przeprowadzono ponadto spotkania edukacyjne z rolnikami, które miały uświadomić im znaczenie tradycyjnego użytkowania łąk, które są bazą pokarmową orlików, ale też innych gatunków. Za działania, jakie rolnicy podjęli w ramach tego programu, mogli dostać unijne dopłaty rolno-środowiskowe.
Orlik krzykliwy (Aquila pomarina) jest najmniejszym z orłów występujących w Polsce. Długość ciała tego ptaka to ok. 60 cm, a waga - blisko 1,5 kg. Orliki żyją w parach; co roku zajmują te same gniazda, a jeśli budują nowe, to bardzo blisko poprzednich. Drapieżniki te żywią się nornikami, ryjówkami, płazami, gadami, pisklętami drobnych ptaków.
Z monitoringu prowadzonego w ramach projektu wynika, że orlików krzykliwych przybywa, choć ich liczba w różnych latach się waha. Gurowska powiedziała, że obecnie w obu puszczach żyje po około 50 par tych ptaków. Na początku realizacji projektu informowano, że w Polsce żyje 1700-1900 par orlików, w Europie - 10-12 tys. par.
Projekt ochrony orlika krzykliwego zrealizowało Polskiego Towarzystwo Ochrony Ptaków, wspólnie z duńską organizacją pozarządową Amphi Consult, firmą FPP Consulting i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku.