Trwa ładowanie...
d3zdg9d
d3zdg9d
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Radomiu żyją trzy ostatnie dzierlatki na Mazowszu

Dzierlatki - niewielkie ptaki z rodziny skowronków, które przed laty były nieodłącznym elementem polskich wsi i miast, znikają z Mazowsza. Według przyrodników jedynym miejscem, gdzie można je obecnie spotkać jest Radom. Żyją tam tylko trzy ptaki: dwa samce i samica.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3zdg9d

Według przyrodnika z Radomia Jacka Słupka dzierlatki nie zobaczy się już nigdzie w woj. mazowieckim poza Radomiem. "W Warszawie ostatnie dzierlatki widywane były przy elektrowni Siekierki w 2005 roku. Potem już w stolicy ich nie zaobserwowano" - mówi Słupek. Dodaje, że potwierdzają to przyrodnicy z innych rejonów województwa, którzy przyjeżdżają do Radomia, by zobaczyć ostatnie ocalałe na Mazowszu dzierlatki, zwane także śmieciuszkami lub skowronkami miejskimi. W Radomiu żyją trzy dzierlatki: dwa samce i jedna samica. Ich stanowisko znajduje się na osiedlu Południe.

Dzierlatka to niewielki ptak o brązowawym upierzeniu, nieco większy od wróbla domowego, podobny do zwykłego skowronka, ale odróżnia go od niego charakterystyczny czubek na głowie. W przeciwieństwie do skowronka - samiec śpiewa nie tylko w powietrzu, ale także z miejsca, z którego może prowadzić dogodną obserwację terenu. W Radomiu na przykład siada na głazie.

Dzierlatki są mało płochliwe, nie boją się człowieka. Uciekają pieszo między nogami przechodniów, zaglądają pod samochody w poszukiwaniu pokarmu.

d3zdg9d

Słupek podkreśla, że przed laty dzierlatki były nieodłącznym elementem krajobrazu miast i wsi. Według przyrodników na zmniejszenie populacji wpływa styl życia współczesnych Polaków, a w szczególności zamiłowanie do równo przystrzyżonych trawników.

Jak tłumaczy przyrodnik dzierlatki to ptaki, które gnieżdżą się na ziemi, wśród traw. W kwietniu i maju składają pierwsze jaja, a do drugiego lęgu przystępują na przełomie czerwca i lipca. Na jajkach siedzą około 12-14 dni. "Większości gniazd, które wcześniej obserwowaliśmy, zostało niestety wykoszonych" - wyjaśnia przyrodnik.

Inną wskazywaną przez przyrodników przyczyną zmniejszania się liczebności dzierlatki jest zanik transportu konnego. Końskie odchody zawierają resztki ziarna owsa, które stanowi podstawową zimową bazę pokarmową tego ptaka.

Radomski przyrodnik podkreśla, że bardziej liczne populacje dzierlatki występują m.in. na Zamojszczyźnie i Wielkopolsce. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

d3zdg9d

Podziel się opinią

Share

d3zdg9d

d3zdg9d