W skład zaktualizowanego indeksu Respect Index wejdzie Bank Ochrony Środowiska
Warszawa, 17.12.2015 (ISBnews) - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie (Respect Index). W jego skład weszły 23 firmy, w tym jedna nowa - Bank Ochrony Środowiska, podała giełda.
"Największy udział w indeksie będą miały spółki: KGHM, PGE, PGNiG, PKN Orlen i PZU" - czytamy w komunikacie.
Nowy skład indeksu będzie obowiązywał od 21 grudnia 2015 r. Od pierwszej publikacji 19 listopada 2009 roku do grudnia 2015 roku Respect Index zyskał 31%, podczas gdy WIG wzrósł o 11%, podano także.
"Wyniki tegorocznej edycji potwierdzają, że spółki giełdowe, mimo wymagającej koniunktury, przywiązują dużą wagę do kwestii odpowiedzialnego biznesu. Świadczy o tym liczba zgłoszeń oraz uzyskane przez spółki wyniki badania, które są lepsze niż rok temu" - powiedział prezes GPW Paweł Tamborski, cytowany w komunikacie.
Do indeksu trafiają spółki, które charakteryzują się dobrą płynnością, nienagannie wypełniają zasady ładu korporacyjnego i dbają o relacje z interesariuszami. To właśnie do tych spółek kierowane jest zaproszenie do wypełnienia ankiety, która jest ostatnim etapem badania.
"Tegoroczna ankieta została rozbudowana o pytania nt. kwestii rozwiązywania sporów oraz podejścia do zarządzania różnorodnością w pracy" - podano także w komunikacie.
Poza wymienionymi wcześniej spółkami w skład indeksu wchodzą: Apator, Bank BPH, Bank Handlowy, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, Budimex, Elektrobudowa, Energa, GPW, Grupa Azoty, Grupa Lotos, ING Bank Śląski, Lubelski Węgiel Bogdanka, Orange Polska, Pelion, Tauron i Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja.
Respect Index to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks spółek odpowiedzialnych. Indeks obejmuje swoim portfelem polskie i zagraniczne spółki z głównego rynku GPW, działające zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego, ładu informacyjnego i relacji z inwestorami, a także z uwzględnieniem czynników ekologicznych, społecznych i pracowniczych.
(ISBnews)