W sprawie Grecji popełniono błąd!

Strefa euro w sprawie Grecji skupiła się na konsolidacji jej finansów publicznych, zbyt mało uwagi poświęcając wzrostowi gospodarczemu - przyznał w niedzielę szef eurogrupy Jean-Claude Juncker w wywiadzie dla ateńskiej gazety "Kathimerini".

W sprawie Grecji popełniono błąd!
Źródło zdjęć: © AFP | John MacDougall

18.03.2012 | aktual.: 19.03.2012 07:18

- Sądzę, że ogólnie w problemie greckim w niedostatecznym stopniu położyliśmy akcent na wymiarze wzrostu (gospodarczego). Nalegaliśmy zwłaszcza na konsolidację finansów publicznych i nie zaoferowaliśmy alternatywnego rozwiązania, ani nie pozostawiliśmy Grecji wyboru - powiedział Juncker konserwatywnemu dziennikowi.

- Okazywaliśmy się twardzi w sprawie konsolidacji finansów, ale bardzo słabi w kwestii innego ważnego parametru, czyli wzrostu - mówił Juncker. Byłoby "bardziej logiczne, by od początku położyć akcent na wymiar wzrostu" gospodarczego - wskazał, zauważając, że Grecja przechodzi teraz "piąty rok recesji". Zaznaczył, że ubolewa nad pogorszeniem się warunków życia obywateli tego kraju.

Agencja AFP zauważa komentując wywiad, że cięcia pensji i emerytur oraz podwyżki podatków, jakie były warunkami pożyczek udzielonych zadłużonej Grecji, sprzyjały pogłębieniu recesji. Wywoływało to oburzenie Greków. Dopiero w drugim pakiecie pomocy, niedawno zatwierdzonym przez eurogrupę i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), znalazły się kroki na rzecz wzrostu gospodarczego.

Szef misji MFW w Grecji Poul Thomsen przyznał, w opublikowanym również w niedzielę wywiadzie dla liberalnego greckiego tygodnika "To Wima", że "patrząc wstecz, pewne zmiany mogły być przeprowadzone w inny sposób".

Thomsen powiedział, iż sądzi obecnie, że zbytni nacisk położono na podniesienie podatków, a za mały na zmniejszenie wydatków publicznych. Obstawał jednak przy obniżce pensji, ponieważ - jego zdaniem - koszty pracy "powinny być dostosowane do produktywności kraju i sprzyjać konkurencyjności".

W minioną środę kraje strefy euro formalnie zatwierdziły drugi program pomocowy dla Grecji od UE, MFW i Europejskiego Banku Centralnego, warty w sumie 130 mld euro. Bez tej pomocy Grecja musiałaby jeszcze w tym miesiącu ogłosić bankructwo.(PAP)

awl/ ap/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)