W środę spotkanie ekspertów ws. reformy emerytur mundurowych
W kancelarii premiera ma zebrać się w środę zespół, który przygotowuje
propozycje rozwiązań ws. reformy systemu emerytur mundurowych. Jest to pierwsze w nowym roku spotkanie
związkowców ze stroną rządową w tej kwestii.
25.01.2011 | aktual.: 25.01.2011 15:52
Spotkanie przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych (zrzesza związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa) ze stroną rządową jest trzecią od grudnia 2010 r. turą rozmów ws. reformy "mundurówek".
Jak powiedział PAP przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda podczas spotkań 10 i 17 grudnia ustalono, że funkcjonariusze oraz żołnierze, którzy pełnią służbę zachowają prawa do obecnego systemu emerytalnego z możliwością indywidualnego wyboru nowego systemu. Środowym obradom ma przewodniczyć szef doradców premiera Michał Boni.
Obecnie na emeryturę można przejść po 15 latach pracy w służbach mundurowych. Według wstępnych propozycji funkcjonariusze mają nabywać uprawnienia emerytalne po 20 bądź po 25 latach służby. Do zmodyfikowanego systemu emerytalnego wejdą jedynie funkcjonariusze nowo przyjęci do służby. Pozostali będą mogli wybrać między starym a nowym systemem. Nowe przepisy mogłyby wejść w życie najwcześniej 1 stycznia 2012 r.
Emerytura mundurowa zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc.
Do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają prawo funkcjonariusze: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.
Od lat pojawiają się głosy, że przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają przebudowy, bo funkcjonariusze przechodząc na emeryturę po 15 latach, zatrudniają się np. w firmach ochroniarskich. Ponadto krytykowano fakt, że przywileje dotyczą zarówno funkcjonariuszy operacyjnych m.in. antyterrorystów, którzy narażeni są na stres, jak i tych, którzy większość czasu pracują za biurkiem.
Według powszechnego systemu emerytalnego kobiety nabywają uprawnienia do emerytury w wieku 60, a mężczyźni 65 lat.
Grzegorz Dyjak (PAP)