Trwa ładowanie...
dtyf7rx
dtyf7rx
wydarzenia

W starciach z policją w Bahrajnie zginęło co najmniej 5 osób

16.03. Manama (PAP/AP, AFP, Reuters) - Co najmniej pięć osób zginęło, a setki zostały rannych, gdy policja i wojsko przejęły w środę kontrolę nad Placem Perłowym w stolicy...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dtyf7rx

16.03. Manama (PAP/AP, AFP, Reuters) - Co najmniej pięć osób zginęło, a setki zostały rannych, gdy policja i wojsko przejęły w środę kontrolę nad Placem Perłowym w stolicy Bahrajnu, Manamie, zajmowanym dotychczas przez tysiące antyrządowych manifestantów.

Policja zaczęła zajmować plac tuż po wschodzie słońca. Użyła gazu łzawiącego, a świadkowie słyszeli strzały. W starciach zginęło co najmniej dwóch policjantów. Według uczestnika wydarzeń jeden z protestujących, uciekając, potrącił ich samochodem.

Jak pisze agencja AFP, kilka namiotów, w których manifestanci spędzili na placu noc, płonęło, a nad okolicą unosił się gęsty, czarny dym.

dtyf7rx

Policja w transporterach opancerzonych usunęła barykady ustawione przez opozycję na głównych drogach prowadzących do finansowej dzielnicy Manamy.

Demonstranci uciekli na przedmieścia stolicy i do otaczających ją miejscowości.

W nocy szyiccy przywódcy polityczni zaapelowali do społeczności międzynarodowej i świata arabskiego o interwencję, by uniknąć w Bahrajnie masakry.

We wtorek król Bahrajnu szejk Hamad ibn Isa al-Chalifa ogłosił natychmiastowe wprowadzenie na trzy miesiące stanu wyjątkowego w związku z antyrządowymi demonstracjami. W poniedziałek do Bahrajnu przybyło ponad tysiąc saudyjskich żołnierzy i ok. 500 policjantów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby pomóc władzom w opanowaniu sytuacji.

dtyf7rx

Również we wtorek podczas starć sił bezpieczeństwa z tysiącami antyrządowych demonstrantów w mieście Sitra na południe od stolicy zginęły dwie osoby, a ponad 200 zostało rannych.

Antyrządowe protesty w Bahrajnie rozpoczęły się 14 lutego. Opozycja domaga się przekształcenia kraju w rzeczywistą monarchię konstytucyjną, zapewniającą obywatelom większy wpływ na rządzenie. Opozycja chce też, by rodzina królewska zrezygnowała z uprawnień do stanowienia prawa i obsadzania wszelkich stanowisk politycznych, a także zajęła się kwestią dyskryminacji szyitów, stanowiących ok. 70 proc. ludności, przez rządzącą mniejszość sunnicką.

Maleńki Bahrajn ma strategiczne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych, gdyż stacjonuje tam V Flota USA odpowiedzialna za bezpieczeństwo w newralgicznym rejonie Zatoki Perskiej.(PAP)

keb/ kar/ asa/

dtyf7rx

Podziel się opinią

Share
dtyf7rx
dtyf7rx