Trwa ładowanie...
d18d7mo

w Syrii w ataku z 21 sierpnia użyto sarinu - Inspektorzy ONZ

16.09. Nowy Jork (PAP/AP,Reuters) - Inspektorzy ONZ poinformowali w poniedziałek, że są "klarowne i przekonywające dowody" na użycie sarinu podczas ataku 21 sierpnia na jednym z...
Share
d18d7mo

16.09. Nowy Jork (PAP/AP,Reuters) - Inspektorzy ONZ poinformowali w poniedziałek, że są "klarowne i przekonywające dowody" na użycie sarinu podczas ataku 21 sierpnia na jednym z przedmieść Damaszku - informuje agencja Associated Press. Według władz USA zginęło wtedy ponad 1,4 tys. ludzi.

W sporządzonym przez inspektorów raporcie podkreślono, że pobrane na miejscu próbki "środowiskowe, chemiczne i medyczne" dostarczają dowodów na to, że podczas ataku na przedmieście Guta użyto "pocisków rakietowych ziemia-ziemia zawierających sarin", bojowy środek trujący o działaniu paralityczno-drgawkowym.

"Wniosek jest taki, że broń chemiczna jest używana w trwającym konflikcie między stronami w Syryjskiej Republice Arabskiej (...) przeciwko cywilom, w tym dzieciom, na względnie wielką skalę" - napisano na pierwszej stronie raportu dla sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.

d18d7mo

Jeszcze w poniedziałek sekretarz generalny ma przedstawić ten raport Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Do ataku na przedmieściu Damaszku doszło w czasie, kiedy ekipa inspektorów ONZ była w Syrii, badając doniesienia o wcześniejszych przypadkach użycia broni chemicznej. Po kilku dniach zwłoki władze Syrii zezwoliły inspektorom na kontakt z ofiarami, lekarzami i mieszkańcami tego rejonu.

Zadaniem inspektorów było ustalenie, czy użyta została broń chemiczna, a jeśli tak, to jaka, natomiast nie leżało w ich gestii ustalenie, kto jej użył.

Rebelianci syryjscy oskarżyli reżim prezydenta Baszara el-Asada o dokonanie ataku na przedmieściu Damaszku. Także USA oskarżały o to reżim syryjski, powołując się na informacje wywiadowcze. Władze w Damaszku twierdzą, że atak przeprowadzili rebelianci.

d18d7mo

Po ataku z 21 sierpnia prezydent Barack Obama uznał, że reżim Asada "przekroczył czerwoną linię". Prezydent USA zagroził atakami na obiekty reżimu syryjskiego, ale ostateczną decyzję w sprawie interwencji militarnej pozostawił Kongresowi USA. Zanim Kongres zajął stanowisko, Waszyngton i Moskwa porozumiały się w sprawie przekazania przez reżim Asada syryjskiej broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową. Damaszek zaakceptował to, obiecując przystąpić do konwencji o zakazie broni chemicznej.

Przygotowywana jest rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie broni chemicznej w Syrii. Francja, Wielka Brytania i USA poinformowały, że w sprawie Syrii będą nalegać na uchwalenie przez RB ONZ mocnej rezolucji, która zobowiąże Damaszek do likwidowania broni chemicznej "zgodnie z precyzyjnym harmonogramem". Zapowiedziały też, że w najbliższym tygodniu będą działały "szybko i w ścisłym porozumieniu", aby we "współpracy z syryjską opozycją" - która jak dotąd jest bardzo krytyczna wobec porozumienia w sprawie broni chemicznej - wypracować również polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii. (PAP)

az/ ap/ osz/

d18d7mo

Podziel się opinią

Share
d18d7mo
d18d7mo